امروز دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳

ساعت ۰:۲۱ قبل از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

Previous slide
Next slide
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۳ مهر

3 مهر

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استدوشنبه، ۳ مهر ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیSaturday, September 25, 2023
تاریخ امروز به قمری‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫ ‫الأثنین، ۹ ربیع الاول ١۴۴۵

روز ۳ مهر ۱۴۰۳


دوشنبه روز بی مناسبتی است. در مقابل روز دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۳ هجری خورشیدی و نهم ربیع الاول ۱۴۴۵ هجری قمری در گاهشماری رسمی کشور هیچ مناسبتی نوشته نشده است. با این حال سه مهر بودن خودش یک مناسبت است! عدد سه در باورهای مردمی از گذشته های دور تا به امروز نقش مهمی بازی کرده است. حتی در ذهن نابغه ای مثل نیکولا تسلا عدد سه یکی از سه عددی است که ارزش ویژه ای دارند. آن دو عدد دیگر شش و نه هستند. حتی شمار این اعداد هم خودش عدد سه است!

مناسبت ها و رخدادهای روز ۳ مهر


روز ۳ مهر ۱۴۰۳ خورشیدی در گاهشماری رسمی جمهوری اسلامی ایران با مناسبتی همراه نشده است. در گاهشماری باستانی مزدیسنایی، روز سوم هر ماه به اردیبهشت تعلق داشت. اردیبهشت، در اساطیر زرتشتی، نگهبانی زمین را به عهده دارد. این ایزد یا فرشته باستانی، در عین حال برقرار کننده نظم هم هست. دلدادگان باستانی ارزش ویژه ای برای این روز قائل بودند و از این جهت هم با دلدادگی در جهان باستانی در ارتباط بود.

۳ مهر: تسلا و ۳ جادویی!


تسلا کلا با ۳ مهر ارتباط ویژه ای ندارد. با عدد سه ارتباط دارد. وی عقیده داشت که در این عدد یک ویژگی جادویی نهفته است. وی عدد سه را به همراه دو عدد شش و نه کلیدهای فهم طبیعت و به طور کلی حیات می دانست. از آنجا که بیشترین تمرکز نیکولا تسلا بر انرژی بود، عقیده داشت این سه عدد در جهان انرژی موثرند. نیکولا تسلا مخترع، مهندس برق و مکانیک و فیزیکدان برجسته آمریکایی صرب تبار در سال ۱۸۵۶ میلادی به دنیا آمد. وی در این رشته ها تحصیل منظمی نداشت و هرگز مدرک نگرفت. با این حال وی در هر زمینه ای یک اختراع سازنده از خود به یادگار گذاشت. تسلا پایه گذار جریان متناوب الکتریکی است که در رقابت با جریان مستقیم ادیسون، به عنوان استاندارد جهانی پذیرفته شد. از وی با عنوان «مخترع قرن بیستم» یاد می شود.

۳ مهر: عددی که همه جا هست!


۳ مهر از این جهت زیباست که به عددی خاص اشاره می کند : عدد سه! این عدد در باورهای مذهبی و فرهنگ عمومی مردم جهان به راحتی قابل ردیابی است. البته ریشه این عدد باوری به گذشته های دور بر می گردد. با این حال نخستین صورت ثبت شده این تقدیس ریاضی در باورهای فیثاغورثیان دیده می شود. از دیدگاه فیثاغورس و پیروانش، همه چیز عدد یا عدد همه چیز است. از دید فیثاغورثی ها بدون عدد جهان یک توده آشفته بود. در دین شناسی نیز مشهورترین نمود عدد سه در باورهای دینی را می توان در الهیات تثلیث مسیحی مشاهده کرد.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1403 در یک نگاه

Previous slide
Next slide

امروز دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳

ساعت ۰:۲۱ قبل از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان
Scroll to Top