امروز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۰:۲۴ قبل از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

Previous slide
Next slide
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۶ مهر و ۷ مهر

6 مهر 7 مهر

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استپنجشنبه و جمعه، ۶ و ۷ مهر ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیThursday, September 28, 2023 & Friday, September 29, 2023
تاریخ امروز به قمری‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫ ‫الخمیس و الجمعه، ۱۲ و ۱۳ ربیع الاول ١۴۴۵

روز ۶ مهر و ۷ مهر ۱۴۰۳


به ایستگاه آخر هفته یعنی دو روز پایانی آن می رسیم. پنجشنبه و جمعه ۶ و ۷ مهر ۱۴۰۳ هجری خورشیدی مقارن با دوازدهم و سیزدهم ربیع الاول ۱۴۴۵ هجری قمری و برابر با بیست و هشتم و بیست و نهم سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی اند. این دو روز کارناوالی از یادبود و مناسبت اند. پیش از همه مناسبت ها باید از آغاز هفته وحدت در روز ششم مهر یاد کرد. هفته وحدت دو تاریخ تولد پیامبر گرامی اسلام به روایت شیعه و سنی را به هم پیوند می دهد. این روز تولد پیامبر گرامی اسلام به روایت اهل سنت است. طبق این تارخ نگاری دینی، پیامبر اسلام (ص) ۵۳ سال قبل از هجرت در بیست و هشتم مهر ربیع الاول به دنیا آمدند.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۶ مهر و ۷ مهر


همانطور که گفتیم این دو روز یعنی ۶ و ۷ مهر ۱۴۰۳ خورشیدی در گاهشماری رسمی جمهوری اسلامی ایران مجموعه ای از مناسبت ها را در بر می گیرند. به نخستین آنها اشاره کردیم. در روز هفتم مهر با دو مناسبت دیگر نیز مواجه می شویم: روز آتش نشانی و ایمنی و روز بزرگداشت شمس. روز آتش نشانی و ایمنی در واقع به یک رویداد دردناک در تاریخ جنگ ارجاع می دهد. در هفتم مهر ۱۳۵۹ هجری شمسی نیروهای هوایی عراق به پالایشگاه آبادان حمله می کند. پس از این بمباران هوایی آتش نشانان به منطقه آسیب دیده اعزام شدند. در هنگامی که مشغول خاموش کردن آتش بمب ها بودند هواپیماهای عراقی دوباره برگشتند و پالایشگاه را مجدد بمباران کردند. در این حمله دوم شماری از آتش نشانان به شهادت رسیدند.

با این حال آتش نشانان تا سال ۱۳۷۹ هجری شمسی برای نامگذاری این روز منتظر ماندند. در سال ۷۹ طرحی از سوی ستاد هماهنگی امور ایمنی و آتش نشانی پیشنهاد شد که در آن یک روز به آتش نشانان اختصاص داده می شد. این پیشنهاد از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد.

۶ و ۷ مهر: شمس پرنده


روزهای ۶ و ۷ مهر دستاورد دیگری را هم در خود پنهان کرده اند که به قلمرو فرهنگ تعلق دارد : روز شمس! اما شمس کیست؟ محمد بن علی بن ملک‌داد تبریزی که به شمس تبریزی، شمس الدین و شمس پرنده مشهور است از صوفیان به نام سده هفتم هجری است. از زندگی وی داده های تاریخی دقیقی در دست نیست. تاثیر زیر و رو کننده ای که بر مولانا گذاشت وی را وارد تاریخ ادبیات فارسی کرد. البته از شمس مجموعه خطابه هایی به نام مقالات شمس باقی مانده است. گفته شده که مزار وی در خوی است. برخی عقیده دارند که منار شمس نشانه محل خاکسپاری این درویش شوریده است.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۱ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1403 در یک نگاه

Previous slide
Next slide

امروز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۰:۲۴ قبل از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان
Scroll to Top