امروز چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۱۱:۲۲ قبل از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

Previous slide
Next slide
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۸ مهر

8 مهر

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استشنبه، ۸ مهر ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیSaturday, September 30, 2023
تاریخ امروز به قمری‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫ ‫السبت، ۱۴ ربیع الاول ١۴۴۵

روز ۸ مهر ۱۴۰۳


امروز شنبه ۸ مهر ۱۴۰۳ هجری خورشیدی است. سرآغاز هفته در گاهشماری هجری شمسی. این روز با چهاردهم ربیع الاول ۱۴۴۵ هجری قمری برابر با سی ام سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی است. این روز در گاهشماری رسمی جمهوری اسلامی ایران با دو مناسبت شناخته می شود: بزرگداشت مولوی و روز جهانی ناشنوایان!

مناسبت ها و رخدادهای روز ۸ مهر


روز ۸ مهر ۱۴۰۳ خورشیدی در گاهشماری رسمی جمهوری اسلامی ایران روز مولانا و بزرگداشت وی است. جلال‌الدین محمد بن محمد بن حسین حسینی خطیبی بکری بلخی که همه به سادگی وی را با لقب مولانا یا مولوی می شناسند متولد قرن هفتم هجری است. وی در ششم ربیع الاول سال ۶۰۴ هجری قمری دیده به جهان گشود. پدر وی نیز محمد بود و عالم سرشناسی بود. لقب پدر مولانا سلطان العلماء است. مولوی در بلخ به دنیا آمد و پس از اختلافی که پدر وی با سلطان محمد خوارزمشاه پیدا کرد به ناچار به قونیه مهاجرت نمودند. وی از سرشناس ترین و نام آورترین شاعران فارسی گو و در عین حال صوفیان ایرانی و مسلمان است. شناخته شده ترین آثار به جا مانده از وی مثنوی معنوی، دیوان غزلیات شمس، مکاتیب، مجالس سبعه و فیه ما فیه هستند. این صوفی و شاعر برجسته در ۶۳ سالگی در قونیه درگذشت.

۸ مهر: روز جهانی ناشنوایان!


شنبه ۸ مهر روز جهانی ناشنوایان است. در واقع پیشینه این روز به سال ۱۹۵۱ میلادی بر می گردد. در این سال فدراسیون جهانی ناشنوایان برای حمایت از ناشنوایان و شناساندن ویژگی ها و آسیب های زندگی آنان این روز را پیشنهاد داد. در این فدراسیون بیش از ۱۳۰ کشور عضویت دارند. ایران نیز در این سازمان عضویت دارد. یکی دیگر از مناسبت های این روز که البته خیلی هم پر رنگ نشده روز مترجم و ترجمه است. ترجمه یک کار فرهنگی میانجی گرانه و میان فرهنگی تلقی می شود. بدون ترجمه و مترجم، فرهنگ ها همچون جزایر جداگانه خواهند بود که هیچ تماسی با هم نخواهند داشت.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۳ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1403 در یک نگاه

Previous slide
Next slide

امروز چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۱۱:۲۲ قبل از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان
Scroll to Top