امروز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۱۱:۲۵ بعد از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

Previous slide
Next slide
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۹ مهر

9 مهر

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استیکشنبه، ۹ مهر ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیSunday, October 1, 2023
تاریخ امروز به قمری‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫ ‫الأحد، ۱۵ ربیع الاول ١۴۴۵

روز ۹ مهر ۱۴۰۳


امروز یکشنبه، دومین روز هفته، ۹ مهر ۱۴۰۳ هجری خورشیدی است. این روز برابر است با پانزدهم ربیع الاول ۱۴۴۵ هجری قمری و یکم اکتبر ۲۰۲۳ میلادی است. این روز در گاهشماری رسمی جمهوری اسلامی ایران با یک مناسبت ویژه شناخته می شود: روز جهانی سالمندان! قدمت این نامگذاری به سال ۱۹۹۰ میلادی و سازمان ملل بر می گردد.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۹ مهر


روز ۹ مهر ۱۴۰۳ خورشیدی در گاهشماری رسمی جمهوری اسلامی ایران روز جهانی سالمندان است. در سال ۱۹۸۲ میلادی شورای جهانی سالمندی در سازمان ملل تشکیل شد. در آن شورا تصمیم گرفته شد که یک روز جهانی برای سالمندان در نظر گرفته شود. این اتفاق در سال ۱۹۹۰ میلادی رخ داد. در این روز بالاخره سازمان ملل تصمیم گرفت که امروز را به سالمندان جهان اختصاص دهد. سالخوردگی در حقیقت میزان سلامت یک جامعه را نشان می دهد. زمانی که رعایت بهداشت و خدمات پزشکی در جامعه ای فراگیر شود، جمعیت آن به سالخوردگی پا می گذارد. در ضمن در این روز فرهنگ برخورد با سالمندان ترویج می شود.

در ۹ مهر جهان می کوشد به بهترین روش های رفتار با سالمندان بیندیشد. گسترش رفتار اخلاقی در یک جامعه را می توان از شیوه برخورد اعضای آن با سالمندان تخمین زد. یک جامعه اخلاقی جامعه ای است که کودکان و سالمندان در آن آسوده زندگی کنند.

۹ مهر: روزی که چرچیل اعلان جنگ کرد!


یکشنبه ۹ مهر هشتاد و چهار سال پیش جهان به یک تصمیم تاریخی تعیین کننده رسید. در این روز چرچیل پس از تقسیم لهستان میان آلمان هیتلری و شوروی به این نتیجه رسید که صلح با هیتلر بی معنا است. پس از این تصمیم کشورهای دیگری چون فرانسه و بعدها آمریکا نیز به این جمع بندی رسیدند و این سرآغاز جنگ جهانی دوم بود. جنگ جهان با خودش که ترکش های آن به ایران هم رسید. پناهندگان لهستانی به ایران سرازیر شدند و بعدها این کشور توسط متفقین اشغال شد.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1403 در یک نگاه

Previous slide
Next slide

امروز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۱۱:۲۵ بعد از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان
Scroll to Top