امروز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۶:۲۷ قبل از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

Previous slide
Next slide
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۱۳ مهر و ۱۴ مهر

13 مهر 14 مهر

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استپنجشنبه و جمعه، ۱۳ و ۱۴ مهر ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیThursday, October ۵, ۲۰۲۳ & Friday, October 6, 2023
تاریخ امروز به قمریالخمیس و الجمعه، ١۹ و ۲۰ ربیع الاول ١۴۴۵

روز ۱۳ مهر و ۱۴ مهر ۱۴۰۳


به پایان هفته یعنی دو روز نهایی آن می رسیم. با پنجشنبه و جمعه ۱۳ و ۱۴ مهر ۱۴۰۳ هجری خورشیدی پنجره این هفته از ماه مهر نیز برای همیشه بسته می شود. پنجشنبه به روز نیروی انتظامی و روز معلم و روز جمعه نیز به روز دامپزشکی اختصاص یافته است. سیزدهم و چهاردهم مهر در گاهشماری کهن مزدیسنایی به ترتیب تیر و گوش نامیده می شدند. تیر در واقع به فرشته یا ایزد تیر اشاره می کند. وی ایزد باران است. گوش هم روان جهان و همه هستی است.

مناسبت ها و رخدادهای ۱۳ مهر و ۱۴ مهر


در روزهای ۱۳ و ۱۴ مهر با چند مناسبت روبرو هستیم. در روز سیزدهم مناسبت هایی همچون روز نیروی انتظامی و روز جهانی معلم داریم. این مناسبت در واقع معلول یک جابجایی در زمان است. از سال ۱۳۷۸ هجری شمسی به درخواست نیروی انتظامی از تیرماه به مهرماه انتقال داده شد. قبلا سالگشت تصویب قانون ادغام نیروی انتظامی در ۲۷ تیرماه و با نام روز نیروی انتظامی گرامی داشته می شد. در این روز رژه ها و مراسم نظامی ویژه ای برگزار می شود.

۱۳ و ۱۴ مهر همچنین روز معلم هم هست. این روز یک روز جهانی است و هر ساله توسط یونسکو در ۵ اکتبر گرامی داشته می شود. معلم هستی اصلی دانش و واسطه انتقال دانش بشری به نسل های تازه است.

روز دامپزشکی


در ۱۳ و ۱۴ مهر با یک مناسبت دیگر هم سروکار داریم. این روز توسط سازمان بهداشت جهانی و اتحادیه انجمن های دامپزشکی بنیان گذاشته شد. هدف از این کار افزایش آگاهی جامعه جهانی در رابطه با اهداف دامپزشکی است. دامپزشکان در تصور عمومی ما تنها با دام ها سر و کار دارند. این البته یک واقعیت است. آنها با حیوانات اهلی و وحشی سر و کله می زنند اما در عین حال مانع گسترش بیماری دام ها به جمعیت های انسانی هم هستند. آنها ناظر سلامت عمومی انسان ها در مراکز تولید مواد غذایی می باشند.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1403 در یک نگاه

Previous slide
Next slide

امروز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۶:۲۷ قبل از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان
Scroll to Top