امروز جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳

ساعت ۱:۱۳ بعد از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

Previous slide
Next slide
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۱۷ فروردین و ۱۸ فروردین

17 فروردین و 18 فروردین

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استپنجشنبه ۱۷ فروردین و جمعه ۱۸ فروردین ۱۴۰۳
تاریخ امروز به میلادیthursday 6 april & friday 7 april (6 و ۷ آپریل) ۲۰۲۳
تاریخ امروز به قمری۱۵ و ۱۶ رمضان ۱۴۴۴ هجری قمری 
هفده فروردین و هجده فروردین – ۱۴۰۳/۱/۱۷ و ۱۴۰۳/۱/۱۸

 ۱۷ فروردین ۱۸ فروردین ۱۴۰۳ خورشیدی با روز ۶ April و ۷ April میلادی مصادف است. روز هفده فروردین هزار و چهارصد و دو با ۱۵ رمضان ۱۴۴۴ هجری قمری نیز مقارن است. فروردین در فارسی افغانستان حَمَل نامیده می شود. در نتیجه در گاهشماری رسمی افغانستان ۱۷فروردین با نام ۱۷ حمل شناخته می شود. کلمه فروردین در زبان اوستایی ریشه دارد. در دانش واژه شناسی این نام را برگرفته از کلمه فروَشی اوستایی می دانند. در اوستا کلمه فروَشی به روان انسان های نیکوکار اطلاق می شده است. این روان های نیک سرشت، روان پارسایان درگذشته را در جهان پس از مرگ راهنمایی می کنند.

رویدادهای روز ۱۷ فروردین و ۱۸ فروردین

روز ۱۷ فروردین در نشانه شناسی اعداد معنای نمادین ویژه ای دارد. این عدد مظهر خوش شانسی به شمار می رود. علاوه بر این عدد ۱۷ در نمادشناسی باستانی به معنای رفتار دادگرانه خداوند در جهان پس از مرگ نیز فهمیده شده است. این عدد نشانه ای از وفاداری و خردمندی نیز تلقی شده است.
جمعه روز ۱۸ فروردین ۱۴۰۳ خورشیدی است. با فرا رسیدن این روز تا پایان سال ۳۴۷ روز باقی می ماند. البته این محاسبه مربوط به یک سال عادی است. در سال کبیسه باید یک روز به این عدد اضافه نمود. در نتیجه از ۱۸ فروردین تا پایان سال کبیسه را باید ۳۴۸ روز محاسبه نمود.
روز ۱۸ فروردین ۱۴۰۳ یادآور رخدادهای مهم دیگری نیز هست. در این روز عملیات کربلای ۸ در شرق بصره آغاز شد. همچنین در این روز شهربانی تبریز به دست پیروان شیخ محمد خیابانی تصرف شد. این اتفاق در سال ۱۲۹۹ رخ داد.

ولادت حضرت امام حسن مجتبی (ع)

روز ۱۷ فروردین ۱۴۰۳ روز ولادت حضرت امام حسن مجتبی (ع) است. ایشان در قرن سوم هجری چشم به این جهان گشودند. پیامبر گرامی اسلام در هفت سالگی حضرت امام حسن (ع) رحلت فرمودند. حضرت محمد (ص) به ایشان و برادر بزرگوارشان حضرت امام حسین (ع) علاقه زیادی داشتند. پیامبر اسلام درباره امامان دوم و سوم مذهب شیعه امامیه فرموده اند که :«حسن و حسین سرور جوانان بهشت اند». یکی از مهم ترین رخدادهای کودکی امام حسن (ع)، شرکت در رخداد مشهور مباهله است. حضرت امام حسن (ع) در همه سال های زندگی خود به بخشندگی، سخاوت و دستگیری از بینوایان مشهور بودند. به همین دلیل امروز یعنی هفده فروردین هزار و چهارصد و دو به روز اکرام و تکریم خیرین نامگذاری شده است.

ستایش اکرام و بزرگداشت سلامتی در روز ۱۷ فروردین و ۱۸ فروردین

روز ۱۷ فروردین روز اکرام و تکریم خیرین است. در فرهنگ اخلاقی اسلام دستگیری از بینوایان و فقیران یک عمل پسندیده است. قرآن مجید اکرام کنندگان را به صراحت ستایش می کند. در سوره بقره، خداوند درباره چنین نیکوکارانی می فرمایند : «الّذینَ یُنْفِقُونَ أَمْوالَهُمْ بِاللّیْلِ وَ النّهارِ سِرّا وَ عَلانِیَهً فَلَهُمْ أَجْرُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَ لا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُونَ؛ کسانی که مال خود را انفاق کنند در شب و روز، نهان و آشکار، آنان را پاداش نیکو نزد پروردگارشان خواهد بود و هرگز از حادثه آینده بیمناک و از امور گذشته اندوهگین نخواهند گشت». (بقره: ۲۷۴).

روز ۱۸ فروردین ۱۴۰۳ در گاهشماری رسمی کشور روز سلامتی نامیده شده است. این روز در گاهشماری مسیحی با روز ۷ April 2023 مقارن شده است. در گاهشماری قمری نیز ۱۸فروردین با ۱۶ رمضان ۱۴۴۴ هجری قمری برابر دانسته شده است. تاریخچه روز سلامتی یا روز جهانی بهداشت به ۷ آوریل ۱۹۴۸ میلادی بر می گردد. در این روز سازمان ملل متحد نخستین اساسنامه کنفرانس جهانی بهداشت را تدوین نمود.

پایه گذاری سازمان بهداشت جهانی

نخستین مجمع سازمان بهداشت جهانی در روز ۱۸ فروردین برگزار نشد. این اتفاق در ژوئن ۱۹۴۸ رخ داد. در این روز نمایندگانی از ۶۱ کشور جهان در ژنو گرد هم آمدند و روز ۷ آوریل را روز جهانی بهداشت نامگذاری کردند. البته جشن های بزرگداشت این روز جهانی تا سال ۱۹۵۰ میلادی به تعویق افتاد. نخستین کمپین ها و جشن های بزرگداشت روز جهانی بهداشت یا سلامت در این سال برگزار شد و همچنان هر ساله برگزار می شود. هدف از برگزاری این کمپین ها و جشن ها تمرکز بر بهداشت و ضرورت توجه به سلامتی عمومی انسان ها است. هر سال یک شعار ویژه توسط مجمع عمومی سازمان بهداشت جهانی برگزیده می شود. این سازمان بنا به سنت یک معضل جهانی را به عنوان محتوای شعار سالانه خود انتخاب می کند. در هجده فروردین هزار و چهارصد و دو نیز این سنت همچون سال های پیش برگزار می شود. هدف این سنت توسعه آگاهی انسان ها در حوزه بهداشت است.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1403 در یک نگاه

Previous slide
Next slide

امروز جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳

ساعت ۱:۱۳ بعد از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان
Scroll to Top