امروز چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۱۲:۲۲ بعد از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

قبل
بعدی
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۲۵ مهر

25 مهر

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استسه شنبه ، ۲۵ مهر ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیTuesday, October 17, 2023
تاریخ امروز به قمریالثلاثاء، ۱ ربیع الثانی ١۴۴۵

روز ۲۵ مهر ۱۴۰۲


امروز یعنی سه شنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۲ هجری خورشیدی سرآغاز ماه نو قمری هم هست. سه شنبه در گاهشماری قمری با اول ربیع الثانی سال ۱۴۴۵ همزمان شده است. در سال عیسوی امروز با هفدهم اکتبر سال ۲۰۲۳ پس از میلاد مسیح مقارن شده است. در گاهشماری رسمی کشور بیست و پنجم مهر با مناسبت جهانی روز ریشه کنی فقر همراه شده است.

مناسبت ها و رخدادهای ۲۵ مهر


روز ۲۵ مهر در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران روز جهانی ریشه کنی فقر نامگذاری شده است. این روز که به انگلیسی International Day for the Eradication of Poverty  خوانده می شود به سال ۱۹۸۷ میلادی بر می گردد. در این سال صد هزار نفر در میدان تروکادرو پاریس جمع شدند. این میدان محل امضای اعلامیه جهانی حقوق بشر بوده است. این سند مهم در سال ۱۹۴۸ میلادی و پس از جنگ جهانی دوم امضا شد. پس از چند سال و در سال ۱۹۹۲ سازمان ملل هفدهم اکتبر را روز جهانی ریشه کنی فقر نامید.

۲۵ مهر در واقع روز نادیده گرفته شده ها است. وریسینسکی از نخستین فعالان فقر زدایی از جهان متوجه شد که تمایل دولت ها به نادیده گرفتن فقرا نتایج خوبی به همراه ندارد. او متوجه شد که این کار سازمان یافته دولتی، در طبقات فقیر احساساتی از نادیده گرفته شدن، تحقیر و شرم به وجود می آورد. ناگفته پیدا است که مجموعه این احساسات در نهایت خشم طبقات فقیر را نیز به همراه خواهد داشت.

مرگ یک ستاره


۲۵ مهر (۱۷ اکتبر) ۱۶۰۴ میلادی کپلر مرگ یک ستاره را رصد کرد. تا پیش از وی در جهان ستاره شناسی سخنی از مرگ ستارگان در میان نبود. با توسعه فن آوری تلسکوپ ها وی به نخستین فردی تبدیل شد که این رخداد را مشاهده می نمود. کپلر در طی رصدهای خود متوجه شد که ستاره ای که قبلا درخشان بود، ناگهان خاموش شد. وی از این مشاهده تجربی نتیجه گرفت که ستاره مرده است.

لطفا به این مطلب ستاره دهید، این برای ما بسیار مهم است. سپاس از محبتتون
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1402 در یک نگاه

قبل
بعدی

امروز چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۱۲:۲۲ بعد از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان