امروز شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۳:۵۱ بعد از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

قبل
بعدی
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۷ آبان

7 آبان

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استیکشنبه ، ۷ آبان ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیSunday, October 29, 2023
تاریخ امروز به قمریالأحد، ۱۳ ربیع الثانی ١۴۴۵

روز ۷ آبان ۱۴۰۲


امروز دومین روز اولین هفته مستقل آبان یعنی یکشنبه ۷ آبان ۱۴۰۲ هجری خورشیدی است. هفته قبل میان آبان و ماه سپری شده یعنی مهر مشترک بود. این روز در گاهشماری قمری با سیزدهم ربیع الثانی سال قمری ۱۴۴۵ و در گاهشماری عیسوی با بیست و نهم اکتبر سال ۲۰۲۳ میلادی برابر است. آنچه برای ما سرآغاز است شاید برای دیگری پایان باشد. ماه آبان ما تازه آغاز گشته در حالیکه یک مسیحی با دیدن امروز به فکر پایان ماه می افتد. هفتم آبان در گاهشماری رسمی کشور با یک مناسبت همراه است: روز جهانی کوروش بزرگ!

مناسبت ها و رخدادهای ۷ آبان


روز ۷ آبان ۱۴۰۲ هجری خورشیدی در گاهشماری جمهوری اسلامی ایران روز جهانی کوروش بزرگ است. البته این روز نه به تولد وی اشاره می کند و نه مرگ این پادشاه باستانی. هفتم آبان سالروز ورود ارتش کوروش بزرگ به بابل بر پایه رویداد نامه نبونید است. این متن باستانی از گل ساخته شده و رویدادهای پادشاهی آخرین شاه بابل و کوروش بزرگ را توصیف می کند. این رویدادنامه به سال های پایانی پادشاهی نبونید شاه بابل و شکست وی از کوروش بزرگ می پردازد.

۷ آبان: روزی که رالی مرد !


در روز ۷ آبان چهارصد و پنج سال پیش سر والتر رالی گردن زده شد. رالی شاعر، نویسنده، سیاستمدار و دریانورد انگلیسی نخستین انگلیسی بود که قدم به خاک آمریکا گذاشت. هنوز مرکز ایالت کارولینای شمالی با نام وی شهر رالی خوانده می شود. کسانی که وی را در این سفر وی را همراهی کرده بودند ، پس از بازگشت ناپدید شدند. خود وی نیز پس از آنکه جاسوسانی به شاه خبر دادند که سر رالی از وی در جلسات شعرش بدگویی می کند، دستگیر شد. سر والتر رالی در ۲۹ اکتبر ۱۶۱۸ میلادی به جرم خیانت به شاه در ارگ لندن گردن زده شد.

لطفا به این مطلب ستاره دهید، این برای ما بسیار مهم است. سپاس از محبتتون
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1402 در یک نگاه

قبل
بعدی

امروز شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۳:۵۱ بعد از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان