امروز شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۳:۰۹ قبل از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

قبل
بعدی
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۲۱ فروردین

21 فروردین

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استدوشنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادی۱۰ April (10 آپریل) ۲۰۲۳ monday
تاریخ امروز به قمری۱۹ رمضان ۱۴۴۴ هجری قمری 
بیست و یک فروردین – ۱۴۰۲/۱/۲۱

روز ۲۱ فروردین ۱۴۰۲ خورشیدی مصادف است با ۹ April 2923 میلادی و روز ۱۹ رمضان ۱۴۴۴ هجری قمری است. در این روز امام علی بن ابی طالب (ع) به دست ابن ملجم خارجی ضربت خوردند. این ترور در مسجد کوفه رخ داد. امام علی (ع) در آن زمان خلافت امپراطوری بزرگ اسلام را به عهده داشتند. قاتل امام علی (ع) یکی از خوارج بود که بر پایه نظام فکری شان هیچ زمامداری را شایسته رهبری جهان اسلام نمی دانستند. امام سه روز بعد از ضربت خوردن به شهات رسید. امام علی در هنگام ضربت خوردن جمله مشهور فزت و رب الکبله را به زبان آورند. (سوگند به خدا که رستگار شدم). فزت و رب الکعبه

بزرگداشت بهج البلاغه در ۲۱ فروردین ۱۴۹۲

روز ۲۱ فروردین ۱۴۰۲ روز نهج البلاغه نیز نامگذاری شده است. نهج البلاغه در زبان فارسی به معنای سخن شیوا است. این خطابه ها و گزینه گفته ها چهارصد سال پس از شهادت ایشان به دست یکی از نوادگانشان گردآوری شده است. نام این نواده سید رضی است که خود از شاعران بزرگ عصر عباسی است. در این کتاب ارجمند از الهیات تا پیشروی شیوه های زمامداری را می توان ردیابی کرد.

شهادت سپهبد صیاد شیرازی

روز ۲۱ فروردین ۱۴۰۲ با شهادت سپهبد علی صیاد شیرازی نیز مقارن شده است. ایشان سرلشکر نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران و فرمانده آن میان سال های ۱۳۶۰ تا ۱۲ مرداد ۱۳۶۵ بود. وی در این سال از این سمت خود استعفا داد و عضو شورای عالی دفاع ملی شد. علی صیاد شیرازی در ۲۳ خرداد ۱۳۲۳ در روستای کودگنبد شهرستان درگز استان خراسان رضوی پابه جهان گذاشت. وی از عشایر قشقایی است. پس از آنکه در شهربانی استخدام شد به ارتش اتنقال داده شد. او در دوران پهلوی مدتی را در زندان گذراند و در بهمن ۱۳۵۷ از زندان آزاد شد. سرانجام در بامداد ۲۱ فروردین ۱۳۷۸ به دست سازمان مجاهدین خلق در برابر منزل مسکونی خود ترور شد.

لطفا به این مطلب ستاره دهید، این برای ما بسیار مهم است. سپاس از محبتتون
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1402 در یک نگاه

قبل
بعدی

امروز شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۳:۰۹ قبل از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان