امروز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۵:۴۸ قبل از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

Previous slide
Next slide
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۲۳ فروردین

23 فروردین

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استچهارشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۳
تاریخ امروز به میلادی۱۲ april (12 آپریل) ۲۰۲۳ wednesday
تاریخ امروز به قمری۲۱ رمضان ۱۴۴۵ هجری قمری
بیست و سه فروردین – ۱۴۰۳/۱/۲۳

روز ۲۳ فروردین ۱۴۰۳

روز ۲۳ فرورودین بر طبق گاهشماری مسیحی با ۱۲ April 2023 میلادی برابر است. این رروز در تقویم قمری با ۲۱ رمضان سال ۱۴۴۴ هجری قمرری هم روز است. در این روز امام عای بن ابی طالب پس از سه روز به شهادت رسیدند. بر پایه روایت های کتاب طبقات کبری ابن سعد سه نفر که از مخالفان پیمان صلح امام علی و معاویه بودند، پیمان بستند که سه تن از فرماندهام نامی آن دوران را بکشند. آن سه فرمانده عبارت بودند از امام علی بن ببی طالب (ع)، معاویه و عمرو بن عاص.

ضربت خوردن امام دادگر و روز شهادت امام علی (ع)

البته پیمان این سه تروریست به پیش از روز ۲۳ فروردین باز می گردد. زیرا ضربت خوردن امام علی در روز ۲۱ فروردین رخ داد. در تاریخ آمده است که جای ضربت شمشیر همان جایی را شکافت که در گذشته های دور با شمشیر عمرو بن عبدود رخم خورده بود. می گویند امام نماز را نیمه کاره نگذاشت بلکه به یکی از نوادگاه خود فرمود که نماز را از سر بگیرد. همه منابع تاریخی اذعان دارند که امام در لحظه فرود آمدن شمشیر با صدای بلند فرمودند به خدای کعبه سوگند که رستگار شدم. امام علی را به لقب های گوناگون می شناسند. از این جمله می توان به صدیق اکبر، وصی، ولی، فاروق، یعسوب الدین اشاره نمود.

گسستی از گذشته های دور تا روز ۲۳ فروردین

روز ۲۳ فروردین ۱۴۰۳ به یکی از بزرگترین روزهای جدایی و شکاف در دین اسلام اشاره دارد. در این روز ضربه ابن ملجم تنها سر مبارک امام علی را نشکافت بلکه یکپارچگی دین اسلام را برای هزار و چند سال از هم گسست. این ملجم به گروهی از خوارج وابستگی داشت که تفسیری کاملا انعطاف ناپذیر از دین اسلام داشتند. آنها بر پایه آیه «ان الحکم الا لله» این نتیجه فاسد را استخراج می کردند که هیچ کس جز خداوند شایستگی رهبری جامعه اسلامی را ندارد. اما از تناقضات این گروه همین بس که هر کدام از این فرقه ها برای ادامه حیات سیاسی و اعتقادی خود یک رهبر برگزیدند. روز بیست و یکم فروردین هزار و چهارصد و دو را باید روز گسست یکپارچگی جامعه اسلامی دانست.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1403 در یک نگاه

Previous slide
Next slide

امروز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۵:۴۸ قبل از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان
Scroll to Top