امروز چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۱۲:۲۸ بعد از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

قبل
بعدی
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۱ فروردین

1 فرروردین

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استسه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادی۲۱ March (21 مارس) ۲۰۲۳ tuseday
تاریخ امروز به قمری۲۸ شعبان ۱۴۴۴ هجری قمری 
یک فروردین – ۱۴۰۲/۱/۱

روز ۱ فروردین : رستاخیز انسان، زمان و طبیعت!

سال خورشیدی ایران زمین با روز ۱ فروردین یا همان نوروز آغاز می­شود. روزی نو برای سالی نو! سال ۱۴۰۲ رسما در این روز پا به جهان ما می­گذارد و پا به پای ما بزرگ می­شود. در نوروز ما هم به همراه سال نو، نو می­شویم. زمان نو به ما جانی نو می­دهد. به همین دلیل است که ما مردم ایران زمین هزاران سال است که این روز را جشن می­گیریم. ما دوباره زاده شدن را جشن می­گیریم. رستاخیز دوباره زمان، طبیعت و انسان را جشن می­گیریم و همه با هم به ملتی نو تبدیل می ­شویم و به زمانی نو پا می ­گذاریم. طبیعت هم به همراه ما و زمان، نو می­ شود.

یک سنت دیرینه

هزاران سال است که روز ۱ فروردین سنت دیرینه نوروز را در پایان سالِ کهنه به ما یادآوری می­کند. این روز را می­توان پیک سال نو، طبیعت نو و انسان نو نامید. وقتی از ایران سخن می­گوییم باید به مرزهایی بزرگ­ تر از اکنون فکر کنیم. سنت نوروز در ایران، افغانستان، تاجیکستان، قرقیزستان، روسیه، سوریه، گرجستان، عراق، آلبانی، جمهوری آذربایجان، گرجستان، ترکمنستان، چین، پاکستان، هند و ازبکستان گرامی داشته می شود و رسما یک روز تعطیل به شمار می رود. با این حال تنها در گاهشماری ایران و افغانستان آغاز سال نو به شمار می رود.

زیبایی روز ۱ فروردین : یک اعتدال کامل آسمانی!

روز ۱ فروردین روز اعتدال و برابری بهاری است. بر پایه نجوم کهن ایران زمین، این برابری در لحظه ای رخ می دهد که خورشید در سیر ظاهری خود از استوای زمین می گذرد. با این رفتار خورشید، روز و شب با هم برابر می شوند. یک عدالت مطلق آسمانی! این برابری آسمانی در ابتدای برج حمل رخ می دهد. در تقویم نگاری ایرانی روز نوروز بر پایه یک قاعده کهن تعیین می شود. این قاعده می گوید که اگر سر سال در نیمه نخست روز رخ دهد، همان روز نوروز است. اما اگر در نیمه دوم شبانه روز پدیدار شود، روز بعد نوروز تلقی می شود.

یونسکو و روز ۱ فروردین

یونسکو روز ۱ فروردین را با عنوان «روز جهانی نوروز» در فهرست میراث معنوی و فرهنگی بشر جای داده است. ما هم این میراث کهن بشر را به شما تبریک می گوییم : نوروزتان مبارک!

لطفا به این مطلب ستاره دهید، این برای ما بسیار مهم است. سپاس از محبتتون
تا کنون ۱ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1402 در یک نگاه

قبل
بعدی

امروز چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۱۲:۲۸ بعد از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان