امروز چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۱۲:۲۰ بعد از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

قبل
بعدی
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۱۲ اردیبهشت

12 اردیبهشت

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استسه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادی۲ may (2 می) ۲۰۲۳ tuseday
تاریخ امروز به قمری۱۱ شوال ۱۴۴۴ هجری قمری
دوازده اردیبهشت – ۱۴۰۲/۲/۱۲

امروز سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ خورشیدی است. نام های روزها و هفته ها در گذشته های باستانی با الان فرق می کرد. در گاهشماری های باستانی گاهی روزها را بر اساس هفته نام می گذاشتند و هر هفته را به هفت سیاره اختصاص می دادند. گاهی نیز از اوایل ماه تا پایان آن را بدون هیچ تقسیم بندی جانبی محاسبه می کردند. در نوع دوم گاهشماری برای هر روز ماه هم اسمی داشتند. سه شنبه در گاهشماری مبتنی بر هفته، بهرام شید خوانده می شد. بهرام همان مریخ است. بخش دوم نام یعنی شید در مقام صفت و به معنای روشنگری است. با این تفسیر باید آن را کیوان یا مریخ درخشان معنی کرد.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۱۲ اردیبهشت

روز ۱۲ اردیبهشت برابر با روز سه شنبه است. بر مبنای تقویم رسمی امروز روز شهادت استاد مرتضی مطهری و روز معلم است. استاد مطهری روحانی شیعه، فیلسوف، متکلم، عضو هیئت موتلفه اسلامی و از نظریه پردازان انقلاب اسلامی بود. وی توسط گروه فرقان به قتل رسید. در ادبیات جمهوری اسلامی وی را معلم شهید می خوانند.

۱۲ اردیبهشت روز معلم

مناسبت دیگر روز ۱۲ اردیبهشت، بزرگداشت معلم است. امیر الشعرای قرن گذشته عرب، احمد شوقی قصیده ای در ستایش معلم سروده است. وی در این قصیده می سراید که : قم للمعلم وفه التبجیلا/کاد المعلم ان یکون رسولا/أعلمت أشرف أو أجل من الذی/یبنی وینشئ انفسا وعقولا : برخیز در برابر آموزگارت و کرنش کنان او را بزرگ دار که نزدیک است معلم رسولی از رسولان خدا پنداشته شود/ آیا شنیده ای انسانی  بزرگ تر و و والا منش تر از سازنده جان ها و خردها در میان آدمیان زیسته باشد؟ (مقصود این نیست که معلم مقام انبیا را دارد. بلکه هدف القای مقام والای معلم است. ما نیز در ادبیات فارسی معلمی را شغل انبیاء می خوانیم).

لطفا به این مطلب ستاره دهید، این برای ما بسیار مهم است. سپاس از محبتتون
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1402 در یک نگاه

قبل
بعدی

امروز چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۱۲:۲۰ بعد از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان