امروز شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۴:۱۳ بعد از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

قبل
بعدی
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۱۳ اردیبهشت

13 اردیبهشت

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استچهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادی۳ may (3 می) ۲۰۲۳ tuseday
تاریخ امروز به قمری۱۲ شوال ۱۴۴۴ هجری قمری
سیزده اردیبهشت – ۱۴۰۲/۲/۱۳

امروز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ خورشیدی است. مردمان قدیم بین النهرین و ایران باستان برای هر روز هفته یک نام داشتند. چهارشنبه در نظام نامگذاری آنها تیر شید نامیده می شد. این سیاره هر ۸۸ روز یک دور پیرامون خورشید می گردید. به همین دلیل انسان های پیشین آن را سیاره ای گریزپا و چابک به شمار می آوردند. در فارسی به این خاطر این سیاره را تیر می گفتند. در عربی عطارد نامیده می شد. رومیان باستان هم به آن مرکوری یا پیک خدایان می گفتند. در افسانه های یونانی نیز آن را هرمس می نامیدند. در نگاه یونانیان این ایزد – سیاره، پیام آور خدایان پنداشته می شد. البته در دین زرتشتیان باستان تیر را ایزد یا فرشته باران تلقی می کردند.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۱۳ اردیبهشت

روز ۱۳ اردیبهشت در گاهشماری رسمی جمهوری اسلامی ایران با رخداد یا مناسبت خاصی همراه نشده است. اما اگر به گذشته های تاریخی دور و نزدیک نظری بیندازیم با چند رخداد برجسته مواجه می شویم. در این روز شهر سانفرانسیسکو در آتش سوخت. ۱۷۲ سال پیش این شهر که به تازگی از مکزیک جدا شده بود، طعمه حریق شد. در این آتش سوزی ۳۰ نفر جان خود را از دست دادند. البته سانفرانسیسکو در آن زمان جمعیت چندانی نداشت.

۱۳ اردیبهشت روز بر باد رفته

روز ۱۳ اردیبهشت، برای دوستداران داستان و سینما نیز روز مهمی است. درست ۸۶ سال پیش و در چنین روزی رمان مشهور بر باد رفته جایزه معتبر پولیتزر را از آن خود کرد. نویسنده این رمان مارگارت میچل است. خانم میچل پیش از نوشتن این رمان، به روزنامه نگاری اشتغال داشت. تم اصلی رمان بر باد رفته، جنگ داخلی آمریکای شمالی یا همان ایالات متحده آمریکا است.

لطفا به این مطلب ستاره دهید، این برای ما بسیار مهم است. سپاس از محبتتون
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1402 در یک نگاه

قبل
بعدی

امروز شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۴:۱۳ بعد از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان