امروز چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۱۲:۱۶ بعد از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

قبل
بعدی
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۱۷ اردیبهشت

17 اردیبهشت

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استیکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادی۷ may (7 می) ۲۰۲۳ sunday
تاریخ امروز به قمری۱۶ شوال ۱۴۴۴ هجری قمری
هفده اردیبهشت – ۱۴۰۲/۲/۱۷

امروز یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ خورشیدی است. روز یکشنبه در گاهشماری باستانی از این جهت که دومین روز هفته است، یک نام دارد. از جهت دیگر چون هفدهمین روز از ماه سی روزه گاهشماری باستانی دیگری است، نیز نامگذاری دیگری یافته است. از جهت اول در زمان های متأخر تری از جهان باستان، به روز یکشنبه، مهرشید می گفتند. این روز به فرشته یا ایزد مهربانی، دوستی و عهد و پیمان نسبت داده شده است. نام این خدا در پانتئون خدایان زرتشتی، میترا است. البته میترا در دین قدیمی تری که دین میترایی نام دارد، خدایی اصلی به شمار می رود.

روز ۱۷ اردیبهشت بر پایه گاهشماری متقدم تر زرتشتی، سروش نامیده می شود. سروش در فرشته شناسی زرتشتی، با وحی ایزدی در ارتباط است. این فرشته بر پایه باورهای کهن و از آنجا که پیام آور اهورا مزدا است، هرگز نمی خوابد.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۱۷ اردیبهشت

روز ۱۷ اردیبهشت در گاهشماری رسمی جمهوری اسلامی ایران به رخداد یا مناسبتی اشاره ندارد. با این حال تورقی چند در تاریخ جهان ما را با چند رخداد مهم آشنا می کند. یکی از آنها درست ۱۷۵ سال پیش رخ داده است. در این روز انجمن پزشکی آمریکا در فیلادلفیا اعلام وجود کرد. هدف این انجمن حمایت از منافع حرفه ای و صنفی پزشکان و بیمارستان ها اعلام شد. به همین دلیل هم شهروندان معمولی با آن مخالفند. چون همواره به دنبال خصوصی سازی خدمات پزشکی و گران سازی هزینه های درمانی است. انجمن پزشکان ایالات متحده آمریکا با نظام پزشکی این کشور متفاوت است.

روز تولد یک نابغه

در ۱۷ اردیبهشت ۱۶۲ سال پیش یک نابغه به دنیا آمد. رابیندرانات تاگور شاعر، نویسنده، نقاش و فیلسوف بنگالی زبانِ هندی پا به جهان گذاشت. وی اولین نویسنده غیر اروپایی بود که افتخار دریافت جایزه نوبل ادبیات را از آن خود کرد. تاگور به ایران نیز سفری داشت و در آن سفر با نویسندگان و دانشمندان ایرانی دیدار نمود.

لطفا به این مطلب ستاره دهید، این برای ما بسیار مهم است. سپاس از محبتتون
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1402 در یک نگاه

قبل
بعدی

امروز چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۱۲:۱۶ بعد از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان