امروز دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳

ساعت ۱:۴۴ قبل از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

Previous slide
Next slide
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۳ فروردین و ۴ فروردین

3 فروردین و 4 فروردین

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی است   پنجشنبه ۳ فروردین و جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۳
تاریخ امروز به میلادی thursday 23 march & friday 24 march (23 و ۲۴ مارس) ۲۰۲۳
تاریخ امروز به قمری ۱ و ۲ رمضان ۱۴۴۴ هجری قمری 
سه فروردین و چهار فروردین – ۱۴۰۳/۱/۳ و ۱۴۰۳/۱/۴

۳ فروردین و ۴ فروردین، سومین روز از سنت جشن سال نو ایرانی! اگر در یک سال کبیسه بودیم خداوند به ما ۳۶۳ روز فرصت می داد که زندگی خود را تا پایان سال به اهداف مان نزدیک کنیم. یک سال عادی یک روز کمتر دارد و تا پایان آن ۳۶۲ روز فرصت باقی مانده است. ایرانی ها در سومین روز از سال جدید همچنان به شادمانی و دید و بازدید مشغولند. برخی دیگر از ایرانی ها ترجیح می دهند که این روز را در سفر باشند. سفری به دل طبیعت و نوزایی!

چهارمین روز از سال نو ایرانی که در گاهشماری خورشیدی ایران زمین، این روز نیز در زمره روزهای عید نوروز به حساب می آید. در آیین های کهن ایرانیان باستان نوزایی طبیعت چنان جایگاهی داشت که تا چندین روز پس از آغاز سال نو، جشن نوروز ادامه می یافت. همه این روزهای آغازینِ سال نو، نوروز یعنی روزهای نوین نامیده می شدند در سررسید و تقویم رومیزی به این نام نامگذاری شده اند. از دید ایرانیان باستان این روزهای نخست سال نو، همه به یک اندازه تازه بودند. تازگی این روزهای نو به قدری ارجمند شمرده می شد که باید با جشن از آن پاسداری و قدردانی نمود.

سنت کهن نوروز و زیبایی دید و بازدید

روز ۳فروردین ۱۴۰۳ مقارن است با روز ۲۳ March 2023 و ۱ رمضان ۱۴۴۴ هجری قمری. روز سه فروردین هزار و چهارصد و دو تعطیل رسمی است و سنت دید و بازدید در این روز تعطیل توسط همه ایرانیان در هر نقطه ای از جهان پاس داشته می شود.
تداوم جشن نوروز در روز ۳ فروردین ۱۴۰۳ خبر از جایگاه طبیعت و نوزایی در فرهنگ ایرانی می دهد. جشن نوزایی زمان و طبیعت نشان از آگاهی عمیق اقوام ایرانی از ضروروت تحول و نوزایی می دهد.

گذشته های دور و نزدیک در روز ۳ فروردین ۴ فروردین

در روز ۳ فروردین سازمان جهانی هواشناسی در ۲۳ مارس ۱۹۵۰ اعلام کرد که از این پس این روز را به نام روز جهانی هواشناسی خواهد شناخت. این روز علاوه بر گرامیداشت هواشناسان و دانش هواشناسی، زمینه ای برای آگاهی عمومی مردمان جهان از دگرگونی های اقلمی و آب و هوایی فراهم می کند.
در ۳ فرورودین ۱۳۰۱ آیت الله عبدالکریم حائری حوزه علمیه قم را تاسیس نمود. مظفرالدین شاه قاجار نیز در روز ۳فروردین ۱۲۳۲ دیده به جهان گشود. فرمان مشروطیت به دست این پادشاه به امضا رسید. انقلاب مشروطیت یکی از مهم ترین دستاوردهای مردم ایران در تاریخ چند هزار ساله خود به شمار می رود.

روز ۴ فروردین ۱۴۰۳، در گاهشماری رسمی ایران با روز ۲۴ March 2023 میلادی برابر است. این روز بر پایه این گاهشماری با دوم شعبان سال ۱۴۴۴ قمری نیز مقارن می شود. در روز ۴فروردین ۱۴۰۳ ایرانیان همچنان به دید و بازدیدهای خود ادامه می دهند. طبیعت گردی و مسافرت از دیگر آیین های سال نو خورشیدی است. از آنجا که سال نو ایرانی گرامیداشت نوزایی طبیعت است، سفر به طبیعت نخستین کاری است که ایرانیان از دیرباز تا کنون انجام داده اند. در روز چهارم فروردین ماه یکهزار و چهارصد و دو جشن طبیعت همچنان برپا است.

سال ها پیش در چنین روزی

در روز ۴ فروردین سال ۱۳۶۳ خورشیدی و در بحبوحه جنگ تحمیلی هواپیماهای عراقی به نیروگاه اتمی بوشهر یورش بردند. البته این اولین و آخرین حمله نبود. حمله مرگبارتر در سال ۱۳۶۷ صورت گرفت. پس از اینکه کشور عراق از فرانسه هواپیماها و موشک های جنگی خرید، حمله ای به این نیروگاه ترتیب داد. نیروگاه بوشهر در این یورش هوایی، آسیب های گسترده ای دید و بیست نفر از کارکنان آن در طی این حمله به شهادت رسیدند. البته پیش از پاسخ ها و حمله های کشور عراق، هواپیماهای ایرانی به نیروگاه برق بغداد حمله کرده بودند. پس از این حمله، شهر بغداد تا چندین روز در خاموشی فرو رفته بود.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۳ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1403 در یک نگاه

Previous slide
Next slide

امروز دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳

ساعت ۱:۴۴ قبل از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان
Scroll to Top