امروز شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۳:۱۶ قبل از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

قبل
بعدی
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۳ فروردین و ۴ فروردین

3 فروردین و 4 فروردین

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی است  پنجشنبه ۳ فروردین و جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیthursday 23 march & friday 24 march (23 و ۲۴ مارس) ۲۰۲۳
تاریخ امروز به قمری۱ و ۲ رمضان ۱۴۴۴ هجری قمری 
سه فروردین و چهار فروردین – ۱۴۰۲/۱/۳ و ۱۴۰۲/۱/۴

۳ فروردین و ۴ فروردین ، سومین روز از سنت جشن سال نو ایرانی! اگر در یک سال کبیسه بودیم خداوند به ما ۳۶۳ روز فرصت می داد که زندگی خود را تا پایان سال به اهداف مان نزدیک کنیم. یک سال عادی یک روز کمتر دارد و تا پایان آن ۳۶۲ روز فرصت باقی مانده است. ایرانی ها در سومین روز از سال جدید همچنان به شادمانی و دید و بازدید مشغولند. برخی دیگر از ایرانی ها ترجیح می دهند که این روز را در سفر باشند. سفری به دل طبیعت و نوزایی!

چهارمین روز از سال نو ایرانی که در گاهشماری خورشیدی ایران زمین، این روز نیز در زمره روزهای عید نوروز به حساب می آید. در آیین های کهن ایرانیان باستان نوزایی طبیعت چنان جایگاهی داشت که تا چندین روز پس از آغاز سال نو، جشن نوروز ادامه می یافت. همه این روزهای آغازینِ سال نو، نوروز یعنی روزهای نوین نامیده می شدند. از دید ایرانیان باستان این روزهای نخست سال نو، همه به یک اندازه تازه بودند. تازگی این روزهای نو به قدری ارجمند شمرده می شد که باید با جشن از آن پاسداری و قدردانی نمود.

سنت کهن نوروز و زیبایی دید و بازدید

روز ۳فروردین ۱۴۰۲ مقارن است با روز ۲۳ March 2023 و ۱ رمضان ۱۴۴۴ هجری قمری. روز سه فروردین هزار و چهارصد و دو تعطیل رسمی است و سنت دید و بازدید در این روز تعطیل توسط همه ایرانیان در هر نقطه ای از جهان پاس داشته می شود.
تداوم جشن نوروز در روز ۳ فروردین ۱۴۰۲ خبر از جایگاه طبیعت و نوزایی در فرهنگ ایرانی می دهد. جشن نوزایی زمان و طبیعت نشان از آگاهی عمیق اقوام ایرانی از ضروروت تحول و نوزایی می دهد.

گذشته های دور و نزدیک در روز ۳ فروردین ۴ فروردین

در روز ۳ فروردین سازمان جهانی هواشناسی در ۲۳ مارس ۱۹۵۰ اعلام کرد که از این پس این روز را به نام روز جهانی هواشناسی خواهد شناخت. این روز علاوه بر گرامیداشت هواشناسان و دانش هواشناسی، زمینه ای برای آگاهی عمومی مردمان جهان از دگرگونی های اقلمی و آب و هوایی فراهم می کند.
در ۳ فرورودین ۱۳۰۱ آیت الله عبدالکریم حائری حوزه علمیه قم را تاسیس نمود. مظفرالدین شاه قاجار نیز در روز ۳فروردین ۱۲۳۲ دیده به جهان گشود. فرمان مشروطیت به دست این پادشاه به امضا رسید. انقلاب مشروطیت یکی از مهم ترین دستاوردهای مردم ایران در تاریخ چند هزار ساله خود به شمار می رود.

روز ۴ فروردین ۱۴۰۲، در گاهشماری رسمی ایران با روز ۲۴ March 2023 میلادی برابر است. این روز بر پایه این گاهشماری با دوم شعبان سال ۱۴۴۴ قمری نیز مقارن می شود. در روز ۴فروردین ۱۴۰۲ ایرانیان همچنان به دید و بازدیدهای خود ادامه می دهند. طبیعت گردی و مسافرت از دیگر آیین های سال نو خورشیدی است. از آنجا که سال نو ایرانی گرامیداشت نوزایی طبیعت است، سفر به طبیعت نخستین کاری است که ایرانیان از دیرباز تا کنون انجام داده اند. در روز چهارم فروردین ماه یکهزار و چهارصد و دو جشن طبیعت همچنان برپا است.

سال ها پیش در چنین روزی

در روز ۴ فروردین سال ۱۳۶۳ خورشیدی و در بحبوحه جنگ تحمیلی هواپیماهای عراقی به نیروگاه اتمی بوشهر یورش بردند. البته این اولین و آخرین حمله نبود. حمله مرگبارتر در سال ۱۳۶۷ صورت گرفت. پس از اینکه کشور عراق از فرانسه هواپیماها و موشک های جنگی خرید، حمله ای به این نیروگاه ترتیب داد. نیروگاه بوشهر در این یورش هوایی، آسیب های گسترده ای دید و بیست نفر از کارکنان آن در طی این حمله به شهادت رسیدند. البته پیش از پاسخ ها و حمله های کشور عراق، هواپیماهای ایرانی به نیروگاه برق بغداد حمله کرده بودند. پس از این حمله، شهر بغداد تا چندین روز در خاموشی فرو رفته بود.

لطفا به این مطلب ستاره دهید، این برای ما بسیار مهم است. سپاس از محبتتون
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1402 در یک نگاه

قبل
بعدی

امروز شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۳:۱۶ قبل از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان