امروز شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۳:۴۰ بعد از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

قبل
بعدی
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۵ فروردین

5 فروردین

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استشنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادی۲۵ march (25 مارس) ۲۰۲۳ Saturday
تاریخ امروز به قمری۳ شعبان ۱۴۴۴ هجری قمری 
پنج فروردین – ۱۴۰۲/۱/۵

امروز ۵ فروردین ۱۴۰۲ خورشیدی است. پنجمین روز از سنت کهنسال نوروز باستانی ایران زمین و روز پنجم جشن سال نو ایرانی! ریشه این آیین به پیش از تاریخ مکتوب بر می گردد. اما حافظه جمعی ایرانیان با حفظ سینه به سینه آن، از این سنت دیرینه پایه ای برای هویت جمعی خود ساخته اند. در این آیین دیرینه تاریخ و طبیعت با هم گره خورده اند تا انسان ایرانی را همیشه دوستدار طبیعت و نوزایی نگه دارند. هیچ آیینی تا این اندازه با بزرگداشت طبیعت پیوند نخورده است. نوروز و جشن سال نو یکی از پایه های هویت ما ایرانیان در ایران و دیگر نقاط جهان است.

۵ فروردین و طبیعت گردی : یک سنت کاملا ایرانی

روز ۵ فروردین ۱۴۰۲ در گاهشماری و تقویم رسمی کشور روز شنبه است. امروز اولین روز کاری هفته بعد از تعطیلات نوروزی است. گر چه بنا به گاهشماری رسمی کشور یک روز تعطیل به شمار نمی رود، اما برخی از ایرانیان ترجیح می دهند که این روز را نیز در دل طبیعت زیبای کشورمان بگذرانند. در این روز نیز همچون روزهای آغازین سال نو نوزایی و تازگی در همه جای این سرزمین کهن احساس می شود.

مناسبت ها و رخدادهای ۵ فروردین

در تقویم رسمی سال ۱۴۰۲ خورشیدی مناسبت مهمی برای روز ۵ فروردین گزارش یا تعیین نشده است. گر چه در برخی منابع امروز را زاد روز پیامبر باستانی ایران زمین می دانند. یکی دیگر از مناسبت هایی که در این روز ذکر آن آمده است، روز دارابگرد است. دارابگرد یکی از پنج ایالت پارس در ایران باستان است. این نام به شکل داراگرد یا درابجرد نیز آمده است. درباره موقعیت جغرافیایی آن حدس و گمان های زیادی زده شده است. با این حال عموما مکان احتمالی آن را در محدوده شهرستان های زرین دشت، فسا، داراب، جهرم، استهبان، لارستان و نیریز تخمین زده اند.

لطفا به این مطلب ستاره دهید، این برای ما بسیار مهم است. سپاس از محبتتون
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1402 در یک نگاه

قبل
بعدی

امروز شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۳:۴۰ بعد از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان