امروز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۵:۴۲ قبل از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

Previous slide
Next slide
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۱۶ خرداد

16 خرداد

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استسه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۳
تاریخ امروز به میلادی۶ june (6 ژوئن) ۲۰۲۳ tuseday
تاریخ امروز به قمری۱۷ ذی القعده ۱۴۴۴ هجری قمری
شانزده خرداد – ۱۴۰۳/۳/۱۶

روز ۱۶ خرداد ۱۴۰۳

امروز سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۳ خورشیدی است. برای این روز در گاهشماری پذیرفته شدۀ کشور هیچ مناسبتی رسما تعریف نشده است. سه شنبه را در گاهشماری های نجومی کهن با مریخ در پیوند می دانستند. مریخ در باورهای کهن و باستانی، یک ایزد جنگاور تخیل می شده است. در واقع مریخ یا همان مارس رومیان، ایزد پیروزی ها بود. در زبان پهلوی باستان به این سیاره یا ایزد جنگ، ورهرام گفته می شد. بهرام شکل تحول یافته این کاربرد زبانی کهن و باستانی است. در کیش زرتشتی، بهرام ایزد پیروزی شمرده می شود و در جنگ میان روشنایی و تاریکی وی را ایزد پیروزمند روشنایی می دانستند.
امروز بر اساس شکل دیگری از زمان سنجی باستانی، میثره خوانده می شد. در فارسی رایج این نام به شکل مهر درآمده است. این روز به ایزد بانویی به نام میترا وقف شده است.

روزی که نرون خود را کشت!

در این روز و در سال ۱۹۵۵ ، نرون امپراتور روم باستان، خود را کشت. نام کامل این امپراتور نرون کلادیوس سزار آگوستوس ژرمانیکوس است. وی از سال ۵۴ میلادی تا ۶۸ میلادی بر پهنه گسترده ای از زمین فرمان راند. نرون در واقع پنجمین امپراتور خاندان آگوستوس و همچنین آخرین فرد آن است. وی به شدت به مادر خود وابستگی داشت. تاثیر شخصیت مادر نرون، آگریپا بر شکل گیری شخصیت وی و همچنین سال های آغازین امپراتوری وی شدید بود.
در پنجمین سال امپراتوری نرون برای گریز از تاثیر گسترده مادر، فرمان کشتن او را صادر کرد. این امپراتور بدنام و سنگدل، سلطنت خود را مدیون زیرکی و جاه طلبی مادرش بود. از کارهای نابخشودنی نرون، اجبار سنکا نمایشنامه نویس و فیلسوف رواقی به خودکشی بود. سنکا در حقیقت آموزگار وی به شمار می رفت.

مناسبت ها و رخدادهای ۱۶ خرداد

روز ۱۶ خرداد سال ۱۴۰۳ شمسی در گاهشماری رسمی کشور هیچ مناسبتی را در بر ندارد. این روز ولی برای زنان ایالات متحده آمریکا روز مهمی شمرده می شود. ۱۰۴ سال پیش در چنین روزی اصلاحیه نوزده قانون اساسی آمریکا، زنان این کشور را همپایه مردان به شمار آورد. در این روز و پس از تصویب و ابلاغ این اصلاحیه، زنان در این کشور از حق رأی برخوردار شدند.

۱۶ خرداد جنگی که شش روز به درازا کشید!

در ۱۶ خرداد یک جنگ سرنوشت ساز در خاورمیانه رخ داد. این جنگ تنها شش روز به طول کشید، اما خاورمیانه را برای همیشه تغییر داد. در این روز کشورهای عربی به جنگ اسرائیل رفتند و در کمال تعجب شکست سختی خوردند. پس از این شکست، کشورهای عربی سرزمین های زیادی را از دست دادند. تاریخ نگاران پیروزی برق آسای اسرائیل را به خیانت اعضایی مهم در دولت مصر ربط می دهند. در برخی منابع این خیانت به داماد جمال عبدالناصر رئیس جمهور مصر نسبت داده می شود. اسرائیل با دریافت اطلاعاتی حیاتی، حمله ای هوایی به فرودگاه های نظامی مصر را تدارک می بیند. با این کار توان نظامی مصر و دیگر کشورهای عربی، تضعیف شد.

روزی که یورو به استونی راه یافت!

در روز ۱۶ خرداد ۱۳ سال پیش یعنی در سال ۱۹۶۷ میلادی استونی یا استونیا، که به تازگی از شوروی استقلال یافته بود، تصمیمی مهم گرفت. این جمهوری سابق اتحاد جماهیر شوروی اعلام کرد که می خواهد عضو گروه یورو شود. در آن زمان، یورو یک بحران بزرگ را از سر می گذراند و ارز آن در برابر دلار متزلزل بود. استونیا پس از این تصمیم به اتحادیه اروپا و همچنین پیمان ناتو پیوست.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۱ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1403 در یک نگاه

Previous slide
Next slide

امروز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۵:۴۲ قبل از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان
Scroll to Top