امروز شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۴:۱۵ بعد از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

قبل
بعدی
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۱۷ خرداد

17 خرداد

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استچهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادی۷ june (7 ژوئن) ۲۰۲۳ wednesday
تاریخ امروز به قمری۱۸ ذی القعده ۱۴۴۴ هجری قمری
هفده خرداد – ۱۴۰۲/۳/۱۷

مناسبت ها و رخدادهای روز ۱۷ خرداد

امروز چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ خورشیدی است. چهارشنبه در تقویم های نجومی باستانی، روز تیرشید نامگذاری شده است. این روز در این نظام نامگذاری روزانه، به سیاره تیر یا همان عطارد اختصاص یافته است. عطارد یا تیر در باورهای باستانی با تیزپایی و چابکی مترادف دانسته شده است. به همین دلیل هم در باورهای دینی یونانیان، رومیان و زرتشتیان باستان، این سیاره با پیام آوری خدایان و وحی الهی همپیوند دانسته می شد. همچنین در دیانت مزدیسنایی، کار ویژه ایزد تیر، یاری دادن کشاورزان و نگاهبانی آب های زمین بود.
امروز همچنین در یک نظام تاریخنگارانه دیگر، روز سروشه یا روز سروش خوانده می شد. در این نظام زمان سنجی، ماه به سی روز تقسیم می شد. در این شکل از گاهشماری، ماهِ سی روزه به واحدهای کوچک تری مانند هفته تقسیم بندی نمی شد. سروش در اینجا به معنای وحی الهی است.

۴۶۶ سال پیش و در این روز، انگلستان به فرانسه اعلان جنگ داد. فرانسه پیش از این اعلان با اسپانیا متحد شده بود. با این کار انگلستان در واقع به هر دو کشور استعمارگر وقت، اعلان جنگ داده بود. این اتفاق در سال ۱۵۵۷ میلادی رخ داد.

روزی که آمریکا تقسیم شد!

در روز ۱۷ خرداد ۵۲۹ سال پیش اسپانیا و پرتغال که در همسایگی هم قرار دارند، ابرقدرت ها و امپراتوری های زمان خود بودند. آنها با فاتحان جسور و کشتی های بادبانی خود، تا آمریکا پیش تاخته بودند. به همین دلیل هم بر سر سهم خود از این قاره تازه کشف شده، با هم در جنگ و ستیز بودند. آنها در چنین روزی با امضای عهد نامه ای به نام TORDESILLAS، این قاره را بین خود تقسیم کردند.

روز از دست رفتن صحرای سینا!

در ۱۷ خرداد ۵۶ سال پیش، زنجیره شکست ارتش های عربی تکمیل شد. مصر که با بمباران ناگهانی فرودگاه های نظامی خود زمین گیر شده بود، تا کانال سوئز عقب نشست. ارتش اسرائیل پس از این پیروزی صحرای سینا را اشغال و به خاک خود ضمیمه کرد. این بخش از خاک مصر تا جنگ ۱۹۷۳ مصر و اسرائیل در دست نیروهای اسرائیلی باقی ماند.

لطفا به این مطلب ستاره دهید، این برای ما بسیار مهم است. سپاس از محبتتون
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1402 در یک نگاه

قبل
بعدی

امروز شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۴:۱۵ بعد از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان