امروز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۶:۳۰ قبل از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

Previous slide
Next slide
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۱۸ خرداد و ۱۹ خرداد

18خرداد و 19 خرداد

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استپنجشنبه ۱۸ خرداد و جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۳
تاریخ امروز به میلادیthursday 8 june & friday 9 june (8 و ۹ ژوئن) ۲۰۲۳
تاریخ امروز به قمری۱۹ و ۲۰ ذی القعده ۱۴۴۴ هجری قمری
هجده خرداد و نوزده خرداد – ۱۴۰۳/۳/۱۸ و ۱۴۰۳/۳/۱۹

مناسبت ها و رخدادهای روز ۱۸ و ۱۹ خرداد

امروز پنجشنبه و جمعه ۱۸ و ۱۹ خرداد ۱۴۰۳ خورشیدی است. این دو روز در گاهشماری رسمی جمهوری اسلامی ایران حاوی هیچ مناسبتی نیستند. پنجشنبه و جمعه در یک نظام نامگذاری کهن، به ترتیب اورمزد شید و آدینه نامیده می شدند. اورمزد یکی از نام های بی شمار اهورامزدا است. اهوزامزدا خدای آفریننده و اصلی در دیانت زرتشتی است. این نام به توانایی بیکران خداوند اشاره دارد. روز جمعه یا آدینه به نام ناهید شید هم شناخته می شود. ناهید در اسطوره شناسی باستانی مزدیسنایی، همان آناهیتا ایزد آب است. این ایزد نماد پاکی و طبیعت زلال آب است.

این دو روز در تقویم رسمی کشور با هیچ مناسبتی مقارن نشده اند. اگر ۱۵۷۱ سال به عقب برگردیم به آتیلا پادشاه مشهور و بدنام هون ها بر می خوریم که در راه تصرف روم است. هون ها به رهبری آتیلا گسترده ترین امپراتوری را در اروپا تاسیس کردند. مرزهای این امپراتوری از رود اورال تا رود دانوب گسترده بود. رومیان وی را ترسناک ترین دشمن خود می دانستند. آنها برای توصیف وی تعبیر جالبی داشتند. رومی ها به وی تازیانه خداوند می گفتند. راهکار رومیان در برابر ضربه های دردناک تازیانه خداوند، باج دهی بود. آنها به وی باج های جورواجور می دادند تا دست از رم بردارد.

امروزه تاریخ نگاران هون ها را از نژاد اسلاو می دانند. آتیلا زمانی که به حجله چهارمین زن خود پا گذاشت، به خونریزی داخلی گرفتار شد. تاریانه خداوند از این عارضه زنده بیرون نیامد. هون ها سه تابوت برای وی فراهم کردند. نخستین آنها از زر بود. این تابوت جسد آتیلا را در خود جای داد. تابوت دیگر از نقره ساخته شد و تابوت اول را در خود جای داد. سومین تابوت از فولاد ساخته شد و دو تابوت اول را در میان دیواره های سخت خود پناه داد. وی در بستر رود تیزا دفن شد.

روز مقدس بستنی خورها!

در روز ۱۸ خرداد ۲۳۷ سال پیش یعنی در سال ۱۷۸۶ میلادی اولین ماشین بستنی ساز به بازار معرفی شد. تا پیش از آن بستنی به شیوه های سنتی و دستی تهیه و فروخته می شد. در ۲۹ سال بعد از این تاریخ، سی و نه ایالت آلمان که عمدتا شاهزاده نشین و دوک نشین بودند با هم متحد شده و کنفدراسیون آلمان را پایه گذاری کردند. تنها شاهزاده نشین لیختن شتاین از این اتحاد استقبال نکرد.

۱۸ و ۱۹ خرداد طرح مارشال و دندان مصنوعی!

در ۱۸ و ۱۹ خرداد با دو رخداد دیگر نیز مواجه می شویم. نخستین آنها به طرح مارشال معروف است. در ۱۸ ام خرداد ۷۶ سال پیش طرح مارشال که با هدف احیای اقتصاد اروپای جنگ زده پیشنهاد شد، به اجرا درآمد. با این گام، کارخانه های آمریکایی، در سراسر اروپای غربی ویران شده، شعبه تاسیس کردند. در ۱۹ ام خرداد ۲۰۱ سال پیش هم چارلز گراهام اختراع دندان مصنوعی را به نام خود ثبت کرد. این اتفاق در سال ۱۸۲۲ روی داد.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۱ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1403 در یک نگاه

Previous slide
Next slide

امروز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۶:۳۰ قبل از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان
Scroll to Top