امروز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۰:۱۲ قبل از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

Previous slide
Next slide
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۲۵ خرداد و ۲۶ خرداد

25 خرداد 26 خرداد

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استپنجشنبه و جمعه، ۲۵ و ۲۶ خرداد ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیThursday, June 15, 2023 &  Friday, June 16, 2023
تاریخ امروز به قمری‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫الخمیس و الجمعه، ٢۶ و ۲۷ ذوالقعده ١۴۴۴
بیست و پنج خرداد و بیست و شش خرداد – ۱۴۰۳/۳/۲۵ و ۱۴۰۳/۳/۲۶

روز ۲۵ خرداد ۱۴۰۳


روز ۲۵ و ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ خورشیدی با مناسبتی همراه نشده است. امروز با یک خورشید گرفتگی باستانی مقارن شده است. این اتفاق در زمان آشوریان رخ داد.
پنجشنبه و جمعه به ترتیب ۲۵ و ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ خورشیدی اند. در روزشمار باستانی مزدیسنایی این دو روز به نام دو ایزد نامگذاری شده اند. روز ۲۵ ام به نام ارد نامگذاری شده است. روز ۲۶ ام نیز روز اشتاد است. ارد در گویش کهن اوستایی به معنای توانگری، بخشش، دارایی، بهره، مزد و پاداش آمده است. زرتشتیان باستانی وی را به عنوان خدای نگهبان ثروت و دارایی می شناختند. اشتاد نیز ایزد بانوی راستی و راست کرداری است. در اوستا آمده است که خدا زمین را در روز استاد آفرید. بنابراین برای زرتشتیان یک روز خوش یمن به شمار می رود. اما پارسی های باستان آن را روزی بد می دانستند. پارسی های باستان، قومی باستانی بودند که در سده نهم پیش از میلاد در منطقه پارس می زیستند. تاریخ نگاران فارس امروز را با پارس کهن تقریبا یکسان می پندارند. از این اختلاف پیداست که زرتشتیان باستان و پارسی ها بر یک دین نبودند.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۲۵ و ۲۶ خرداد


۲۵ و ۲۶ خرداد در گاهشماری رسمی کشور با هیچ مناسبتی همراه نشده اند. در تاریخ کهن امروز روز ۲۵ ام با یک خورشید گرفتگی باستانی مقارن شده است. در نوشته های کهن آشوری توصیفی از این رخداد نجومی آمده است. البته به زبان دقیق تر آشوری ها این رخداد را بر سفالینه هایی که از آنها به جای مانده، ثبت کرده اند. البته این روز با یک رخداد دردناک هم همزمان شده است. اولین سانحه هوایی در تاریخ بشر در این روز ثبت شده است. دو فرانسوی که با بالن خود تا ارتفاع ۴۵۰ متری پرواز کرده بودند در اثر آتش گرفتگی جان خود را از دست دادند. این دو قصد داشتند با بالن از دریای مانش بگذرند و در انگلستان فرود آیند.

نخستین مهاجر !

در ۲۵ و ۲۶ خرداد اتفاقات دیگری هم رخ داده است. یکی از آنها در ۱۶۳ سال پیش اتفاق افتاده است. یک مهاجر سفید پوست برای نخستین بار پا به سرزمین آیداهو گذاشت. این فرد در سال ۱۸۶۰ میلادی پا به آنجا گذاشت. ظاهرا این فرد به جستجوی خز قدم به این سرزمین کوهستانی گذاشته بود. آیداهو در زبان سرخپوستان شوشونی به معنای «بنگر! خورشید بر کوهستان فرود می آید!» است.

وقتی ساکنان اصلی بالاخره تابعیت می گیرند !

۲۵ و ۲۶ خرداد شاهد رخدادی عجیب در تاریخ بودند. در این روزها بومیان اصلی آمریکا تابعیت آمریکایی گرفتند. تا پیش از این تصمیم حقوقی، ساکنان بومی آن سرزمین از حقوق شهروندی برخوردار نبودند. درست ۳۱۸ سال پس از ورود انگلیسی ها به آمریکا و ۱۴۸ سال پس از استقلال آنجا از انگلستان پارلمان ایالات متحده بومیان را هم آمریکایی به شمار آورد. این اتفاق ۹۹ سال پیش و در سال ۱۹۲۴ رخ داد.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1403 در یک نگاه

Previous slide
Next slide

امروز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۰:۱۲ قبل از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان
Scroll to Top