امروز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۵:۲۴ قبل از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

Previous slide
Next slide
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۱ تیر و ۲ تیر

1 تیر 2 تیر

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استپنجشنبه و جمعه، ۱ و ۲ تیر ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیThursday, June 22, 2023 & Friday, June 23, 2023
تاریخ امروز به قمری‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫ ‫الخمیس و الجمعه، ۳ و ۴ ذوالحجه ١۴۴۴
یک تیر و دو تیر – ۱۴۰۳/۰۴/۰۱ و ۱۴۰۳/۰۴/۰۲

روز ۱ تیر و ۲ تیر ۱۴۰۳


به روزهای پنجشنبه و جمعه ۱ و ۲ تیر ۱۴۰۳ خورشیدی می رسیم. امروز در گاهشماری رسمی کشور با مناسبت هایی مانند جشن آب پاشونک، جشن آغاز تابستان و روز اصناف همراه است. در گذشته با شروع تابستان جشنی برپا می کردند. این جشن به نام های گوناگونی شناخته شده است. از جمله این نام ها می توان به جشن آبریزگان، آبریزان، نوروز طبری، جشن سرشوی، آفریجکان و عید الاغتسال اشاره نمود.

ابوریحان بیرونی سرچشمه این جشن را تا روزگار جمشید شاه کیانی به عقب می برد. طبق این روایت باستانی زمین کوچک بوده و زاد و ولد انسان و جانور همه فضای آن را پر کرده بود. جا برای زیستن تنگ آمده بود. به همین دلیل خداوند زمین را سه برابر بزرگ تر می کند. همزمان با این کار به مردم دستور غسل و شستشو می دهد. مردم به یاد این کار هر ساله این جشن را بر پا می دارند. البته برخی هم تاریخ آن را به روزگار تاریخی برمی گردانند. برخی در تفسیر این مراسم گفته اند که چون در تابستان بارش کم می شود مردم برای درخواست باران از خدا این آیین را برپا می کنند.  

مناسبت ها و رخدادهای روز ۱ و ۲ تیر


روزهای ۱ و ۲ تیر با روز اصناف نیز همراه شده اند. صنف در واقع انجمنی است که افراد هم پیشه با هدف تامین مصالح جمعی خود آن را تاسیس می کنند. هدف از این کار نمایندگی عمومی صنف یا رسته در بازار و در حاکمیت است. در واقع صنف یکی از بزرگ ترین نهادهای مدنی در هر کشوری به شمار می رود. این گونه نهادها به دست مردم اداره می شوند. اصناف بر کارکرد بازار و قیمت گذاری کالاها تاثیری انکار ناپذیر دارند.

یک جنگ افزار چینی


۱ و ۲ تیر در حافظه عمومی تاریخ با یک اختراع جنگی مهم گره خورده اند. البته به زبان دقیق تر باید یکم تیر را تاریخ واقعی این اختراع شمرد. در چنین روزی چینیان برای نخستین بار ارتش خود را با کمان ضامن دار مجهز کردند. این اتفاق در ۳۶۰ میلادی رخ داد و در زمان خود یک تحول نظامی مهم انگاشته شد.

روزی که مصدق به وطن بازگشت !


۷۱ سال پیش شاهد بازگشت دکتر مصدق به کشور بود. دکتر مصدق که برای دفاع از حق ایران در برابر دعاوی نفتی دولت انگلستان به لاهه رفته بود ، در روز جمعه به ایران بازگشت. روز جمعه علاوه بر این رخداد شاهد پیروزی جمال عبدالناصر در انتخابات ریاست جمهوری بود. این اتفاق ۶۷ سال پیش رخ داد.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1403 در یک نگاه

Previous slide
Next slide

امروز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۵:۲۴ قبل از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان
Scroll to Top