امروز دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳

ساعت ۶:۱۳ قبل از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

Previous slide
Next slide
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۳ تیر

3 تیر

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استشنبه، ۳ تیر ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیSaturday, June 24, 2023
تاریخ امروز به قمری‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫السبت، ۵ ذوالحجه ١۴۴۴
سه تیر – ۱۴۰۳/۰۴/۰۳

روز ۳ تیر ۱۴۰۳


به روز شنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ خورشیدی می رسیم. امروز در گاهشماری رسمی کشور با هیچ مناسبتی همراه نیست. در یک گاهشماری باستانی که بر اساس تقسیم مساوی ماه های سال به واحدهای سی روزه تنظیم شده هر روزی معنا و اسمی دارد. این روز در این نظام نامگذاری اردیبهشت نامیده شده است. اردیبهشت در زبان کهن فارسی به معنای بهترین راستی ذکر شده است. تلفظ این اسم به زبان اوستایی آشه وَهیشته است.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۳ تیر


روز ۳ تیر با پیروزی اسکاتلندی ها بر انگلیسی ها در جنگی موسوم به Bannock Burn در حافظه تاریخ ثبت شده است. مردم اسکاتلند در پی این پیروزی از اینگلند جدا شده و پادشاهی ملی خود را برپا کردند. این پیروزی در سال ۱۳۱۴ به دست آمد.ارتش اسکاتلند را در این جنگ رابرت بروش شاه اسکاتلند رهبری می کرد. در مقابل رهبری انگلیسی ها بر عهده ادوارد دوم بود.رابرت بروس در این پیکار با شوالیه مشهور اسکاتلندی رابرت والاس هم پیمان شد. این دو قهرمانان جنگ های استقلال خواهانه اسکاتلندی ها به شمار می روند.

سرآغاز یک استعمار


۳ تیر با تاریخ استعمار پیوند خورده است. ۵۲۶ سال پیش دریانوردی ایتالیایی به نام جیووانی کابوتو به استخدام انگلستان درآمد. وی به جزیره نیوفوندلند در شمال شرقی کانادا رسید و آنجا را به نفع پادشاهی انگلستان مصادره کرد. در برخی تاریخ نگاری ها تصرف نیوفوندلند سرآغاز توسعه طلبی انگلوساکسونی تلقی می شود.

پادشاه دردسر ساز


۳ تیر زادروز پادشاه شدن هنری هشتم است. این شاه را به خاطر ازدواج های بی پایانش می شناسند. همچنین شهرت دیگر وی به این واقعیت بر می گردد که بیشتر زنانش را گردن زد! راهی شاهانه برای حل معضل طلاق!! کلیسای کاتولیک که طلاق را مجاز نمی شمرد به وی اعتراض کرد. شاه هنری هم برای حل مشکل کلیسای انگلستان را از کلیسای کاتولیک جدا کرد تا هر چقدر دلش می خواهد ازدواج کند. یکی از مخالفان سرسخت هنری هشتم، مایکل مور صدراعظم بود. مور نویسنده کتاب مشهور اتوپیا است. توماس مور نیز به دست این شاه خونریز کشته شد. کلیسای کاتولیک بعدها توماس مور را قدیس اعلام کرد.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1403 در یک نگاه

Previous slide
Next slide

امروز دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳

ساعت ۶:۱۳ قبل از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان
Scroll to Top