امروز شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۳:۵۰ بعد از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

قبل
بعدی
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۵ تیر

5 تیر

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استدوشنبه، ۵ تیر ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیMonday, June 26, 2023
تاریخ امروز به قمری‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫الاثنین، ٧ ذوالحجه ١۴۴۴
پنج تیر – ۱۴۰۲/۰۴/۰۵

روز ۵ تیر ۱۴۰۲


به روز دوشنبه ۵ تیر ۱۴۰۲ خورشیدی می رسیم. امروز در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران روز شهادت امام محمد تقی (ع) است. محمد بن علی بن حسین بن علی بن ابی‌طالب معروف به امام محمد تقی (ع) امام پنجم شیعه دوازده امامی است. ایشان فرزند امام سجاد (ع) است. لقب باقر بر پایه منابع شیعی توسط پیامبر برای ایشان انتخاب شده است. مدت امامت ایشان ۱۹ سال طول کشید. حضرت محمد باقر در سال ۱۱۴ هجری قمری و در سن ۵۷ سالگی به شهادت رسید.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۵ تیر


روز ۵ تیر ۱۴۰۲ در تقویم رسمی کشور با شهادت امام پنجم شیعیان همزمان شده است. این امام مجموعا ۱۹ سال امامت شیعیان را بر عهده داشت. از القاب وی می توان به باقرالعلوم، هادی، شاکر و امین اشاره نمود. بر پایه حدیث لوح جابر بن عبدالله انصاری، پیامبر اسلام (ص) پیش از به دنیا آمدن امام محمد تقی (ع) نام وی را ذکر کرده و لقب وی را باقر تعیین نمود.

۵ تیر روز جهانی مبارزه با مواد مخدر !


۵ تیر همچنین روز جهانی مبارزه با مواد مخدر است. مجمع جهانی عمومی سازمان ملل متحد این روز را به عنوان روز جهانی مبارزه با مواد مخدر و قاچاق آن تعیین کرده است. سوء مصرف مواد مخدر علاوه بر نابودی فرد مصرف کننده، سلامت عمومی جامعه را نیز بر هم می زند. یک فرد، یاخته ای جداگانه و مستقل از جامعه پیرامونی خود نیست، بلکه شبکه ای از رابطه ها است. از این رو کارکرد بد یک یاخته تنها به آن آسیب نمی رساند بلکه همچون یاخته ای سرطانی، بافت اجتماعی را نیز آسیب پذیر می کند. سازمان ملل یکی از وظایف دولت ها و سازمان های مردم نهاد را آگاهی بخشی در این زمینه اعلام کرده است.

خاطرات یک برده !


در ۵ تیر ۲۳۶ سال پیش، یعنی در سال ۱۷۸۷ میلادی و در آستانه انقلاب کبیر فرانسه، برده ای سیاه پوست به همراه ارباب انگلیسی خود از آمریکا به لندن رفت. این برده که اتوبا کوگوآنو نام داشت، که در لندن آزاد شده و به خدمتکاری پرداخت خاطرات بردگی اش را منتشر کرد. کتاب درباره تجارت بردگان و خشونت بی رحمانه زندگی شان بود. این کتاب خاطرات وجدان جمعی اروپاییان را به شدت تکان داد و بسیاری را با اصل برده سازی انسان ها مخالف ساخت.

لطفا به این مطلب ستاره دهید، این برای ما بسیار مهم است. سپاس از محبتتون
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1402 در یک نگاه

قبل
بعدی

امروز شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۳:۵۰ بعد از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان