امروز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۰:۱۶ قبل از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

Previous slide
Next slide
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۱۳ تیر

13 تیر

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استسه شنبه، ۱۳ تیر ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیTuesday, July 4, 2023
تاریخ امروز به قمری‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫الثلاثاء، ١۵ ذوالحجه ١۴۴۴
سیزده تیر – ۱۴۰۳/۰۴/۱۳

روز ۱۳ تیر ۱۴۰۳


روز سه شنبه با تاریخ ۱۳ تیر ۱۴۰۳ خورشیدی مصادف شده است. امروز روز ولادت امام علی النقی الهادی (ع) است. نام کامل ایشان علی بن محمد بن علی است. وی با لقب هایی همچون علی النقی و الهادی نیز شناخته می شود. امام علی النقی (ع) امام دهم شیعیان دوازده امامی است. وی پس از پدرش امام محمد تقی (ع) و پیش از پسرش امام حسن عسکری (ع) به امامت رسید. کنیه وی ابو الحسن است و برای اینکه با کنیه های امام موسی کاظم و حضرت رضا علیهم السلام اشتباه نشود وی را ابوالحسن سوم می گویند. بر پایه روایات شیعه وی به دست معتز عباسی مسموم شده و به شهادت رسید. اما هادی نیز همچون پدرشان در کودکی به امامت رسید.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۱۳ تیر


روز ۱۳ تیر روز جشن تیرگان است. روز ۱۳ ام هر ماه در گاهشماری مزدیسنایی، تیر نامیده می شود. در این روز جشن ها و آیین های ویژه ای بر پا می شود که به تیرگان مشهورند. این جشن و آیین ها در گرامیداشت تیر، ستاره باران آور در هر دو فرهنگ و دیانت میترایی و زرتشتی برگزار می شدند. البته در برخی منابع ریشه این آیین را به کمان کشی آرش کمانگیر مرتبط می دانند. ابوریحان بیرونی هدف این جشن را گرامیداشت نویسندگان در ایران باستان می داند. با این حال امروزه این دو تلقی اخیر را مردود می دانند و بر ارتباط جشن با ایزد بانو ایشتر تاکید بیشتری می کنند. به باور ابوالقاسم اسماعیل پور و مهرداد بهار آیین تیرگان و جشن های وابسته به آن از ستاره شناسی مصری و بین النهرین تاثیر پذیرفته است.

تصویب قانون تعرفه گمرکی!


در ۱۳ تیر ۲۳۴ سال پیش کنگره آمریکا قانون تعرفه گمرکی را با اکثریت بالایی تصویب کرد. طبق این قانون دولت موظف بود که برای همه کالاهای وارداتی تعرفه گمرکی بگیرد. با این مصوبه کنگره علاوه بر درآمدزایی برای دولت، تجارت خارجی نیز در دستان دولت فدرال آمریکا قرار گرفت.

روز تاسیس آکادمی !


۱۳ تیر سالروز تاسیس آکادمی نظامی آمریکا معروف به وست پوینت است. این آکادمی در واقع قدیمی ترین و معروف ترین دانشکده افسری در آمریکا به شمار می رود. تاریخ تاسیس آن به سال ۱۸۰۲ میلادی بر می گردد. این آکادمی که در نیویورک تاسیس شده است حدود ۶۵ کیلومتر وسعت دارد. آن را یکی از بزرگ ترین مدرسه های نظامی جهان دانسته اند.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1403 در یک نگاه

Previous slide
Next slide

امروز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۰:۱۶ قبل از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان
Scroll to Top