امروز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۱۱:۱۷ بعد از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

Previous slide
Next slide
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۱۴ تیر

14 تیر

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استچهارشنبه، ۱۴ تیر ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیWednesday, July 5, 2023
تاریخ امروز به قمری‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫الأربعاء، ١۶ ذوالحجه ١۴۴۴
چهارده تیر – ۱۴۰۳/۰۴/۱۴

روز ۱۴ تیر ۱۴۰۳


روز چهارشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۳ خورشیدی روز قلم است. در اصل و بر اساس کتاب های ابوریحان بیرونی روز واقعی قلم، جشن تیرگان است. در روزگار باستان، این روز به گرامیداشت نویسندگان و دبیران اختصاص یافته بود. گفته شده است که در این روز جمشید شاه پیشدادی، نویسندگان را گرد آورد و آنان را گرامی داشت. با این حال روز قلم در تقویم رسمی کشور روز ۱۴ ام تیر تعیین شده است. این روز از سال ۱۳۸۱ شمسی و به پیشنهاد انجمن قلم ایران و با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی به گاهشماری رسمی کشور راه یافت.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۱۴ تیر


روز ۱۴ تیر روز قلم است. این روز در گذشته های باستانی ایران ریشه دارد و از جایگاه نویسندگان در آن دوره خبر می دهد. نویسندگان و دبیران در گذشته های دور پاسبانان دانش بودند و کارهای نوشتاری و تاریخ نگاری رسمی شاهان را نیز بر عهده داشتند.

روز مشت زنان چینی !


در ۱۲۳ سال پیش یعنی در سال ۱۹۰۰ میلادی صد هزار چینی با حمایت امپراتریس چین «تزی شی» به خارجی ها و استعمارگران اروپایی یورش بردند. آنها نام خود را «جنبش مشت زنان پاک» قرار داده بودند. هدف این میهن دوستان رادیکال مبارزه با تجارت تریاک در چین به دست بازرگانان انگلیسی، تضعیف سیاسی چین و دخالت های استعمارگرانه اقتصادی بود. در نهایت اروپایی ها نیروهای خود را به چین گسیل داشتند و شورش را در هم شکستند. دولت چین مجبور به پرداخت غرامتی سنگین شد.

چرجیل شکست می خورد!


انتخابات چرچیل را ناامید کرد اما از طرفی دیگر بلوغ دمکراسی انگلستان را به رخ جهان کشاند. این قهرمان دوره جنگ در انتخابات شکست خورد. رأی دهندگان انگلیسی به این نتیجه رسیده بودند که چرچیل به درد دوران صلح نمی خورد و به رقیب وی رأی دادند. این اتفاق ۷۵ سال پیش و در سال ۱۹۴۵ یعنی در سال پایان جنگ جهانی دوم رخ داد.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1403 در یک نگاه

Previous slide
Next slide

امروز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

ساعت ۱۱:۱۷ بعد از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان
Scroll to Top