امروز شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۳:۰۸ قبل از ظهر

مناسبت های هر ماه را اینجا ببینید

قبل
بعدی
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار

۱۹ تیر

19 تیر

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

امروز چه روزی استدوشنبه، ۱۹ تیر ۱۴۰۲
تاریخ امروز به میلادیMonday, July 10, 2023
تاریخ امروز به قمری‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫‫الاثنین، ٢١ ذوالحجه ١۴۴۴
نوزده تیر – ۱۴۰۲/۰۴/۱۹

روز ۱۹ تیر ۱۴۰۲


روز دوشنبه ۱۹ تیر ۱۴۰۲ خورشیدی در گاهشماری رسمی کشور با هیچ مناسبتی مقارن نشده است. در باورهای کهن ایرانی که به گاهشماری های شبه آیینی آنها نیز راه یافته است، نوزدهم ماه، فروردین نامیده می شود. گویا از حیثث تبارشناسی واژگان، اصل این کلمه به واژه اوستایی فرَوَشی باز می گردد. البته یک دانشمند دیگر به نام هرمان لومل آن را از ریشه فرا ورتی می داند و معنای آن را تصمیم درست بر می شمارد. یک دانشمند زبان شناس دیگر به نام بیلی این نظر را نپذیرفته و آن را از ریشه پَروَر می داند. در این خوانش نوین، معنای کلمه به مفهوم نیروی دفاعی در می آید. به هر حال فروردین ها از یاران اهورامزدا در آفرینش اند و به هنگام جنگ ها از پیروان اهورامزدا حمایت می کنند. فروردین در دین مزدیسنایی با روان رفتگان نیز پیوند می یابد.

مناسبت ها و رخدادهای روز ۱۹ تیر


امروز دوشنبه ۱۹ تیر است و در گاهشماری رسمی جمهوری اسلامی ایران برای این روز مناسبتی در نظر گرفته نشده است. دوشنبه در یک شیوه نامگذاری قدیمی که هفته را بر اساس نجوم کهن تقسیم و نامگذاری می کند، مهشید نام دارد. گویا این نامگذاری ریشه در تاثیر گسترده دین میترایی دارد که علاوه بر خاستگاه آن در ایران به روم باستان نیز گسترش یافت. معنی کلمه مهشید ماه تابان و درخشان است. ماه و خورشید دو ایزد پر قدرت در دیانت میترایی بودند.

روزی که انگلستان بمباران شد !


در ۱۹ تیر هواپیماهای جنگی آلمان حریم هوایی انگلستان را شکستند. ده ها جنگنده آلمانی بمب های خود را بر سر شهرهای انگلستان ریختند و به این ترتیب جنگ را رسما آغاز کردند. این تهاجم که به نبرد بریتانیا مشهور شد، فصل مهمی را در جنگ جهانی دوم باز کرد. این حمله در ۱۰ ژولای ۱۹۴۰ میلادی رخ داد.

۱۹ تیر روز استقلال جزایر باهاما است. این جزایر تا پیش از اعلام استقلال بخشی از مستعمرات انگلستان را تشکیل می دادند. باهاما در سال ۱۹۷۳ و در چنین روزی به استقلال سیاسی دست یافت.

لطفا به این مطلب ستاره دهید، این برای ما بسیار مهم است. سپاس از محبتتون
تا کنون ۰ نفر به این مطلب رای داده اند.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

تقویم 1402 در یک نگاه

قبل
بعدی

امروز شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱

ساعت ۳:۰۸ قبل از ظهر

والپیپر های زیبای هر فصل رو دانلود کن

دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر بهار
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر تابستان
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر پاییز
دانلود والپیپر زمستان
دانلود والپیپر زمستان