تقویم خرداد ۱۴۰۲

تقویم خرداد 1402

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی

با انتشار تقویم سال ۱۴۰۲، تعطیلات رسمی و مناسبت های مهم در هر کدام از ماه های سال به صورت دقیق مشخص شده است. این مناسبت ها در دسته بندی های مختلف مذهبی، سیاسی و فرهنگی تقسیم بندی می شوند که برای کسانی که از تقویم شمسی استفاده می کنند، اهمیت بالایی دارد. در ادامه به بررسی تعطیلات و مناسبت هایی که در ماه خرداد ۱۴۰۲ قرار دارند، می پردازیم.

تعطیلات رسمی خرداد ۱۴۰۲


در تقویم خرداد ۱۴۰۲ به غیر از روزهای جمعه که آخر هفته ها و تعطیل رسمی می باشد، دو روز ۱۴ و ۱۵ ام هم به عنوان تعطیلات رسمی این ماه در تقویم درج شده اند. روز ۱۴ ام مصادف است با رحلت امام خمینی که همه ساله در تقویم تمام سال ها درج می شود. روز ۱۵ ام نیز برابر است با قیام خونین ۱۵ خرداد که یک واقعه تاریخی است. این دو تاریخ به صورت دائم در ماه خرداد تمام تقویم ها ثبت شده و هر ساله به عنوان دو روز تعطیل رسمی در این ماه مشخص می شوند. روزهای پنجشنبه و جمعه نیز به عنوان روزهای آخر هفته در تقویم شمسی هستند که در ماه خرداد ۴ روز آن به روزهای جمعه که تعطیل رسمی آخر هفته ست، اختصاص یافته است.

مناسبت های خرداد ماه ۱۴۰۲


در کنار تعطیلات رسمی که در تقویم خرداد ۱۴۰۲ وجود دارد، برخی از مناسبت های مهم نیز هستند که در روزهای معمولی عنوان می شوند. یکی از این مناسبت ها، نمونه های مذهبی هستند. در روز یکم خرداد یکی از مهمترین بزرگداشت های مذهبی که ولادت حضرت فاطمه و روز دختر است، قرار گرفته شده است. این تاریخ از لحاظ فرهنگی و مذهبی برای بسیاری از ایرانیان ارزش بالایی دارد. روز ۱۱ خرداد نیز مصادف است با ولادت امام رضا که در روز پنجشنبه هفته دوم ماه قرار گرفته شده است. یکی دیگر از مناسبت های مذهبی در این ماه، در تاریخ ۲۹ خرداد واقع شده است. این روز نیز مصادف با شهادت امام محمد تقی می باشد. این تاریخ در روز دوشنبه، وسط هفته قرار گرفته شده است. هر کدام از این مناسبت ها برای ایرانیان و تمام مسلمانان جهان از ارزش بالایی برخورداراند. در تقویم و سررسید های استاندارد به تمام مناسبت های مذهبی در روزها و ماه های مختلف از جمله خرداد اشاره شده است.

تقویم خرداد 1402

بعد از مناسبت ها و بزرگداشت های مذهبی، نوبت به وقایع فرهنگی ملی و جهانی می‌رسد که برای هر کشوری از ارزش بالایی برخوردار است. در تقویم خرداد ۱۴۰۲ نیز بسیاری از مناسبت های فرهنگی متناسب با رسم و رسوم کشور ایران قرار گرفته شده است. از مهمترین بزرگداشت های ملی و فرهنگی در خرداد ماه ۱۴۰۲ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ۱ خرداد برابر است با روز بزرگداشت ملاصدرا
  • ۱۵ خرداد روز جهانی محیط زیست
  • ۲۰ خرداد روز جهانی صنایع دستی
  • ۲۴ خرداد روز جهانی اهدای خون
  • ۲۵ خرداد روز ملی گل و گیاه
  • ۲۷ خرداد روز جهاد کشاورزی
  • ۲۷ خرداد روز جهانی بیابان زدایی

تاریخ و مناسبت های فرهنگی که به صورت ملی یا جهانی در تقویم خرداد ۱۴۰۲ قرار دارند ، از ارزش بالایی برخوردار هستند و همه ساله در تاریخ مشخص شده تقویم خرداد ماه یادآوری می شوند.

یکی دیگر از مناسبت های مهم در تقویم خرداد ۱۴۰۲، به وقایع سیاسی مهمی برمی گردد که در طی تاریخ اتفاق افتاده اند. قیام ۱۵ خرداد از مهمترین این رخداد ها در این ماه بوده که به صورت تعطیل رسمی نیز همه ساله یادآوری می شود. از دیگر وقایع و مناسبت های سیاسی خرداد ماه می توان به فتح خرمشهر اشاره کرد که در ۳ خرداد رخ داده است. با توجه به موفقیت رزمندگان در فتح خرمشهر، این تاریخ به عنوان روز ایثار و فداکاری نیز نامگذاری می شود. ۱۴ خرداد نیز که روز رحلت امام خمینی رهبر انقلاب اسلامی می باشد، از لحاظ سیاسی برای مردم کشور معنا و مفهوم مخصوص به خود را دارد.

ذکر تمام وقایع و مناسبت های مهم تاریخی، سیاسی، مذهبی و فرهنگی در تقویم خرداد ۱۴۰۲ و سایر ماه های سال باعث می شود تا نسبت به وقایع روز مطلع و آگاه بود. در تمام تقویم ها و سررسیدهای استاندارد سال ۱۴۰۲ به این موارد توجه ویژه شده است. کسانی که به صورت روزانه با سررسید یا تقویم سر و کار دارند، نسبت به این وقایع و مناسبت ها آگاه تر هستند.

لطفا به این مطلب ستاره دهید، این برای ما بسیار مهم است. سپاس از محبتتون
تا کنون ۲۱ نفر به این مطلب رای داده اند.

مشاوره، طراحی، چاپ و تولید انواع سررسید

کارشناس آنلاین | هم اکنون مشاوره رایگان بگیرید | ساعت کاری این بخش 17 - 9

با دریافت مشاوره رایگان از ما، ایده های جذابی در زمینه چاپ و تولید سررسید های 1401 بدست آورید.

1 دیدگاه دربارهٔ «تقویم خرداد ۱۴۰۲»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید این سررسیدها رو هم دوست داشته باشید:)