پارت چاپ
شعار پارت چاپ
جستجو کردن

آشنایی با نحوه سفارش سررسید و سالنامه

سفارش سررسید در مجتمع چاپ و بسته بندی پارت

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

فهرست مطالب

سفارش سررسید و سالنامه یکی از کارهای به نسبت سخت برای سفارش دهندگان محسوب می شود; چنانچه با این موضوع آشنایی داشته باشید، می توانید بر سختی آن اذعان داشته باشید. در این مقاله سعی می کنیم تا مراحل سفارش سررسید را برای شما شرح داده تا به راحتی سفارش خود را انجام دهید.

مرحله اول نحوه سفارش سررسید: انتخاب جلد و نوع جلد

اکثر تولیدکنندگان تعدادی نمونه به عنوان نمونه های عمومی تولید می کنند; که شما می توانید در ابتدا تمام نمونه های مجتمع چاپ و بسته بندی پارت را ملاحظه کنید. بهتر است نمونه جنس جلد و نوع ساخت جلد خود را از نمونه های ارائه شده توسط فروشنده و یا تولیدکننده سالنامه انتخاب نمایید. چنانچه نمونه مد نظر شما در سررسیدهای عمومی ارائه شده وجود داشته باشد . این مرحله تمام شده و شما می بایست سراغ مراحل بعدی بروید. ولی چنانچه نمونه دیگری مد نظرتان است; می بایست در مورد خواسته خود با فروشنده صحبت کنید تا فروشنده به شما اعلام نماید که توانایی ساخت و تولید جلد درخواستی شما را دارد یا خیر. برای این مهم باید توجه نمایید که تولیدکنندگان محدودیت هایی دارند که برخی از سفارش دهندگان این مطلب را به پای عدم توانایی و یا خواست تولیدکننده برای تولید آن نوع جلد می دانند. در صورتیکه اینگونه نبوده و محدودیت های بسیاری وجود دارد.

محدودیت های سفارش سررسید

  • از جمله این محدودیت ها عدم وجود جنس جلد انتخابی شما در بازار است.
  • ممکن است شما یک نمونه خارجی و یا نمونه سال های قبل تولیدکنندگان دیگر و یا حتی همان تولیدکننده را مدنظر قرار داده باشید. در صورتیکه آن جنس یا مربوط به همان سال بوده; و یا توسط همان تولیدکننده جنس مدنظر وارد و یا تولید شده است.لذا می بایست علیرغم میل باطنی خود جنس مدنظر خود را تغییر دهید.
  •  عدم امکان ساخت نوع جلد انتخابی شما با جنس انتخاب شده; برای توضیح بهتر این موضوع شما را به آشنایی با انواع جلد سررسید دعوت می کنیم.

انواع جلد سررسید

سررسیدها از لحاظ انواع جلد مدل های گوناگونی دارند که در ذیل به برخی از آنها اشاره شده است:

جلد ته صاف، لب صاف بدون جای ناخنی

این نوع جلد جلدی است که لبه های آن تیز بوده و قسمت عطف آن نیز صاف می باشد. حالت انحنا معمول را ندارد. جای ناخنی فرورفتگی بین عطف و رو و پشت جلد است که بیشتر کاربرد آن به لحاظ ظاهری است هر چند تاثیر اندکی بر راحت تر باز و بسته شدن سررسید دارد. لازم به ذکر است این نوع جلد برای طرح های سلفونی استفاده می شود.

جلد ته صاف، لب صاف با جای ناخنی

این نوع جلد دقیقا همانند جلد فوق است; با این تفاوت که فرورفتگی کوچکی ما بین عطف و رو و پشت جلد وجود دارد. 

جلد ته صاف، لب گرد با جای ناخنی و یا بدون جای ناخنی

جلد ته صاف، لب گرد

جلد ته صاف، لب گرد | مجتمع چاپ و بسته بندی پارت

این نوع جلد نیز همانند جلد اول می باشد; با این تفاوت که لبه های جلویی جلد گرد بوده و می توان گفت فقط از لحاظ ظاهری متفاوت است. برای این نوع جلد نیز می توان جای ناخنی در نظر گرفت و یا آن را بدون ناخنی ساخت.

جلد ته گرد، لب گرد با جای ناخنی و یا بدون جای ناخنی

این نوع جلد دارای لبه های گرد می باشد. همچنین عطف جلد به نوعی ساخته می شود که پس از قرار گرفتن کتاب در آن حالت گردی کتاب را به خود گرفته و از لحاظ ظاهری و نوع ساخت نسبت به سایر سررسیدها بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

سایر جلد های سررسید

سایر جلدها نیز به همین صورت می توانند با تغییرات ته, لب و جای ناخنی تولید شوند; که بنا به خواسته خود می توانید آنها را تغییر دهید.اما انواع جلدهای دیگری وجود دارد که می توان به آنها اشاره کرد.

  • یکی از این موارد، جلدهای ۲، ۳ و یا چند تکه می باشند.که در تولید آنها از چند نوع جنس جلد استفاده می شود.
  • نوع دیگر جلدهای به اصطلاح تیغی می باشد. که در آن جای ناخنی که در قسمت قبل به آن اشاره شد; توسط استخوان بندی مقوایی ایجاد شده و عمق و ظاهر آن بسیار شکیل تر است.

جلد سخت

جلدهایی که در فوق به آنها اشاره کردیم، جلدهای به اصطلاح سخت می باشند. جلد سخت; جلدی است که برای ساخت آن از مقواهای ضخیم استفاده شده و انعطاف ندارد; و همچنین جلدها از سختی خاصی برخوردارند. اما نوع دیگر جلدها; جلدهای نرم می باشند که در تولید آنها از مقوا استفاده نشده; و اکثرا به صورت لمینت کردن دو یا چند جنس مختلف بر روی هم تولید می شوند. این نوع جلدها انعطاف داشته و به راحتی خم می شوند.جلدهای دیگری نیز برای سررسید استفاده می شوند که کاربرد آنها کمتر است مانند جلدهای چوبی و فلزی.

حال که با انواع جلد تا حدودی آشنا شدید، در  مورد محدودیت تولیدکنندگان سررسید برای استفاده از جنس جلدهای مختلف برای این نوع جلدها می توانید بهتر همراه شوید. به طور مثال استفاده از چرم مصنوعی برای جلد تیغی و یا جلدهایی با جای ناخنی امکان پذیر نیست; و یا مشکلاتی را ایجاد می کند که در نهایت باعث عدم زیبایی جلد شما می شود. همچنین در جلدهای چند تکه استفاده از گالینگور در اکثر موارد اجرایی نیست. به دلیل اینکه در جلدهای چند تکه از دوخت برای اتصال استفاده  می شود و دوخت گالینگور کاری غیرحرفه ای است. اشکالاتی را در ظاهر جلد ایجاد می کند. لذا استفاده از این نوع جنس جلد برای این نوع جلدها توصیه نمی شود.

مرحله دوم نحوه سفارش سررسید : انتخاب نوع کاغذ و چاپ داخلی سررسید

انتخاب نوع کاغذ

در این مرحله شما باید ابتدا نوع کاغذ سررسید خود را انتخاب نمایید; که در این قسمت انتخاب های زیادی ندارید و ۹۹ درصد سررسیدها با توجه به نوع آنها و خواسته مشتری; با یکی از کاغذهای تحریر سفید ۷۰ گرم، تحریر سفید ۸۰ گرم و یا با تحریر ۷۰ یا ۸۰ گرم تولید می شوند. در این مرحله چنانچه از کاغذهای استفاده شده; توسط فروشنده یا تولیدکننده سررسید موافق بودید، بهتر است همانها را انتخاب نمایید. زیرا باید توجه داشته باشید، چنانچه تغییری ایجاد می کنید این تغییر برای شما هزینه در برخواهد داشت; لذا در موارد ضروری، تنها سعی کنید در نمونه های عمومی تغییر ایجاد نمایید.

 

نوع و تیراژ چاپ

پس از انتخاب نوع کاغذ می بایست نوع چاپ و طرح چاپی مد نظرتان را انتخاب نمایید. برخی شرکت ها و سازمان های بزرگ که اغلب تیراژی بالای ۵۰۰۰ جلد دارند; طراحی و چیدمان صفحات داخلی خود را تغییر می دهند، ولی برای تیراژهای پایین تر تغییر طراحی و چیدمان کلی صفحه مقرون به صرفه نیست و در صورتی که هزینه آن برای شما مهم نباشد ، می توانید این تغییر را انجام دهید. برای آنکه صفحات خود را اختصاصی کنید; و اثرگذاری مطلوب را در صفحات ایجاد کنید; بهتر است از ترام (به مفهوم درج اطلاعات مورد نظر شما در صفحات) استفاده نمایید. اکثر تولیدکنندگان فضایی را برای این امر در نظر می گیرند. شما هم می توانید از آن فضا استفاده نمایید . که بسته به نوع طراحی ممکن است در قسمت های مختلف صفحه باشد و یا از ترام با درصد حداکثر ۷% در بکگراند کلی صفحه استفاده نمایید.

ترام زدن

ترام زدن تولیدکنندگان مختلف دارای محدودیت تیراژی است، به این مفهوم که برای ترام حداقل تیراژ شما می بایست ۵۰۰ عدد و یا در بعضی مجموعه ها ۱۰۰۰ عدد باشد. حداقل تیراژ واحد سالنامه پارت برای ترام ۵۰۰ عدد است. شاید برای شما این نکته به وجود بیاید که چرا همچین محدودیتی اعمال شده; و تیراژ من پایین تر از ۵۰۰ عدد بوده و می خواهم ترام هم داشته باشم ولی تولیدکنندگان برای اینکه من را مجبور به خرید تیراژ بالاتر کنند; این محدودیت را اعمال کرده اند. اما در اصل این موضوع برداشت صحیحی نیست و این محدودیت علت های دیگری دارد. یکی از این محدودیت ها این است که ترام زدن برای تیراژ زیر ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ از لحاظ هزینه تمام شده برای تولیدکننده تفاوت چندانی ندارد. وقتی شما می خواهید روی تیراژ زیر ۵۰۰ عدد ترام داشته باشید مثلا ۲۰۰ عدد; تولیدکننده مجبور است هزینه تمام شده ترام برای ۵۰۰ عدد را برای ۲۰۰ عدد هم سرشکن کند. به طور مثال فرض کنید هزینه ترام ۲ رنگ یک میلیون، برای ۵۰۰ عدد باشد. در این صورت شما برای ترام داشتن روی هر جلد باید ۲۰۰۰ تومان هزینه نمایید. حال همین هزینه برای ۲۰۰ عدد هم باید اعمال شود، که برای هر جلد ۵۰۰۰ تومان می شود. لذا در صورت اعلام این مبلغ اکثر مشتریان برداشت های دیگری کرده و به دلیل عدم آشنایی با پروسه تولید از تولیدکننده ناراضی شده و ممکن است سفارش خود را لغو نمایید.

گنجاندن صفحات اضافه

در مرحله بعد شما می توانید تعدادی صفحه گلاسه یا تحریر در ابتدا یا انتها و یا بسته به تیراژ و یا نوع صحافی سررسید در اواسط آن اضافه نمایید. باید توجه نمایید که تعداد صفحات بهتر است ۲ ویا برای تعداد بالاتر ضریبی از ۴ باشد. این موضوع هم به دلایل فنی است که در این بحث نمی گنجد. برای اضافه کردن صفحه و یا به اصطلاح لت، نیز تولیدکنندگان محدودیت تیراژی دارند که مانند بحث ترام در این موضوع هم به علل مشابه، محدودیت هایی وجود دارد. که این تعداد محدودیت بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ عدد می باشد. که در تولیدکنندگان مختلف متفاوت است.

آستر بدرقه اختصاصی

بسته به نوع کاغذ آستر بدرقه می توانید از چاپ آستر اختصاصی یا طلاکوب و رنگ کوب روی آستر استفاده نمایید.

روبان اختصاصی

شما می توانید رنگ و عرض روبان را تغییر دهید. همچنین می توانید بر روی روبان چاپ داشته باشید.

تمام مراحلی که می توانید برای سررسید خود انجام دهید، تقریبا همین موارد است، البته در صورتیکه سررسید کاملا اختصاصی بخواهید، می توانید خدمات دیگری روی آن انجام دهید; مانند پرفراژ کردن تعدادی از صفحات سررسید که جدا شدند و به جای یادداشت قابل استفاده باشند.اضافه کردن صفحات اطلاعات مهندسی و یا هر نوع اطلاعات مدنظر دیگر به سررسید. اضافه کردن پلاک روبان و کاغذ کالک در برخی از صفحات برای بهتر جلوه کردن سررسید و …

درج اطلاعات سررسید بر روی جلد

بعد از انتخاب و انجام تمامی مراحل فوق; شما می بایست نوع درج اطلاعات سررسید بر روی جلد را انتخاب نمایید; که این موضوع نیز بسته به نوع جلد انتخابی شماست. برای درج اطلاعات با توجه به جنس جلدهای مختلف می توانید از خدماتی نظیر پلاک، لیزر، مولتی استایل، پلکسی، چاپ رنگی، داغی، رنگ کوب و… استفاده نمایید; که هر جنس جلد شرایط خاص خودش را دارد و تمامی خدمات بر روی تمامی جلدها قابلیت اجرایی ندارند. به طور مثال درج داغی برروی جلدهای چرم مصنوعی با بافت درشت و رنگ تیره اصلا نمای ظاهری خوبی ندارد و در کل قابلیت اجرایی ندارد. رنگ کوب بر روی چرم مصنوعی و ترمو که به هیچ عنوان ماندگاری و زیبایی ندارد; و قابل انجام هم نیست. لذا برای این امر بهتر است با تولیدکننده مشورت نمایید; تا بهترین خدمات اجرایی برای درج اطلاعات را به شما پیشنهاد دهد.

نتیجه گیری

با توجه به موارد ذکر شده، سعی بر این بود که از تمامی جهات موضوع ها را بررسی کنیم تا نکته و سوالی باقی نماند و این موضوع شاید شما را کمی گنگ کرده باشد. لازم به ذکر است اکثر سفارشات بر روی مدل های عمومی تولیدکنندگان سررسید انجام می شود و این مراحل اکثرا توسط تولیدکنندگان انجام شده و شما با اندکی اطلاعات می توانید سررسید خود را سفارش دهید، امیدواریم این مطالب مفید واقع شده باشد.

هم اکنون سررسید اختصاصی خود را در مجتمع چاپ و بسته بندی پارت آنلاین سفارش دهید.
لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۲ نفر به این مطلب رای داده اند.

مشاوره، طراحی، چاپ و تولید انواع سررسید و تقویم رومیزی

کارشناس آنلاین | هم اکنون مشاوره رایگان بگیرید | ساعت کاری این بخش 17 - 9

با دریافت مشاوره رایگان از ما، ایده های جذابی در زمینه چاپ و تولید سررسید های 1403 بدست آورید.

guest
5 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
Scroll to Top