سررسید چیست؟

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

سررسید چیست؟ سررسید یا سالنامه به صورت کتاب یا دفتر با قطع های مختلف است; که می تواند اطلاعاتی از قبیل تاریخ ها، رویداد ها، مناسبت ها و غیره را در اختیار کاربر قرار دهد.
محتویات سررسید می تواند مواردی باشد که هر یک در تخصص افراد با شاخه های کاری متفاوت است. به طور مثال سررسید هایی با موضوعات اجتماعی، مهندسی، ادبی، تاریخی، سیاسی و غیره در همین دایره هستند.

انواع سررسید

در سال های اخیر سالنامه هایی از این دست چاپ شده اند; که سالنامه شهدا، عرفا، طبیعت ایران و جهان، آثار تاریخی، ورزشی و مهندسی در این گروه هستند.سررسید ها اطلاعات مختلفی را در اختیار کاربران قرار می دهند. کاربر نیز می تواند اطلاعاتی که به آن نیاز دارد; مانند یادداشت های روزانه، کارهای در دست اقدام، دریافت و پرداخت ها و شمار تلفن های مورد نیاز و غیره را در آن ثبت کند و همراه داشته باشد.

قسمت اطلاعات سررسید می تواند اطلاعاتی مانند; انواع نقشه ( کشور، جهان، مترو، راه ها و …) ، ساعات رسمی، زمان بین المللی، مسافت های زمینی و هوایی، کد تلفن های داخلی و خارجی، تلفن های ضروری و غیره… را در اختیار ما قرار میدهد که می تواند برای کاربران بسیار مفید و کاربردی باشد.
سررسیدها با فرمت های مختلف تاریخی طراحی و تولید می شوند; که هرکدام فضای متفاوتی را جهت یادداشت موارد در اختیار ما قرار می دهد.

بر فرض مثال سررسیدی با تاریخ نگاری یک روز در یک صفحه می تواند به استثنای مواردی مانند; تاریخ سال و ماه و روز تقریبا فضایی به اندازه تمام صفحه را جهت ثبت و یادداشت اطلاعات به ما بدهد; از سوی دیگر در سررسید هایی با فرمت ماه در دو صفحه فضایی برای یادداشت و ثبت اطلاعات باقی نمی ماند.

سررسید چیست؟

تاریخ نگاری در سررسید به معنی نوع چیدمان تاریخ در هر صفحه از سررسید است.تاریخ نگاری های مختلف سررسید که به صورت عمومی مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

سررسیدهای روزانه جمعه جدا

که در آن هر روز یک صفحه جداگانه را به خود اختصاص می دهد و مناسب افرادیست که برای ثبت مطالب خود در روزهای تعطیل نیز به فضایی همچون دیگر روز های هفته نیاز دارند.

به طور عمومی تعداد فرم در سررسید های روزانه جمعه جدا ۲۳ فرم چاپی و صحافی می باشد. که اغلب با اطلاعات ابتدایی و صفحات ضمیمه انتهایی به ۲۴ یا ۲۵ فرم نیز میرسد که خود موجب قطور شدن سررسید می گردد.

سررسیدهای روزانه پنج شنبه جمعه با هم

سررسیدهای روزانه پنج شنبه جمعه با هم
سررسیدهای روزانه پنج شنبه جمعه با هم | مجتمع چاپ و بسته بندی پارت

در تاریخ نگاری این سررسید بجز روزهای پنج شنبه و جمعه که در یک صفحه قرار دارند بقیه روزهای هفته هر یک در صفحه ای جداگانه هستند.

در کشور ما روز های جمعه تعطیل و روز های پنج شنبه نیمه وقت کاری محسوب می شود لذا اقلب کاربران در این دو روز به فضای چندانی برای درج مطالب نیازی ندارند، همین امر موجب می شود ۵۲ صفحه از سررسید که روز های پنج شنبه و جمعه را در خود جای داده و از حجم سررسید تولید شده کم می شود که خود اثر مستقیمی در کم شدن تعداد فرم چاپ، صحافی و خرید کاغذ و در نهایت پایین آمدن قیمت نهایی محصول دارد.

سررسید دو روز در یک صفحه

در هر صفحه از این سر رسید ۲ روز هفته جانمایی می شود با این استثنا که روز های چهار شنبه، پنج شنبه و جمعه آن در یک صفحه قرار می گیرند. دلیل استثنای سه روز آخر هفته این است که هر یک هفته از تاریخ در سه صفحه از سررسید قرار بگیرد.

این کار موجب می شود تعداد فرم سررسید کمتر شده و همچنین از نظر گرافیکی تمام هفته های سال از یک سمت شروع شوند و نیز محصول نهایی با قیمت پایین تری در اختیار متقاضی قرار گیرد.

سررسید هفته شمار

در این مدل هر هفته از سال در دو صفحه روبروی هم قرار می گیرند. و این امکان را به مجری و تولید کننده می دهد. که در بقیه صفحات سر رسید از مواردی مانند یادداشت، کارهای در دست اقدام، شیت های ترسیم، اطلاعات فنی و مهندسی و غیره را قرار دهند که به همین دلیل به آنها سررسیدهای دستیار هفتگی نیز گفته می شود.

سررسیدهای ماه شمار
سررسیدهای ماه شمار
سررسیدهای ماه شمار | مجتمع چاپ و بسته بندی پارت

طراحی و تاریخ نگاری سررسیدهای ماه شمار به صورتی است. که هر ماه از سال در یک یا دو صفحه روبروی هم قرار می گیرد.

معمولا در جلد های ارگانایزر چند کاره با قفل های کلاسوری در کنار برگه های یادداشت، کار های در دست اقدام، شیت های ترسیم، اطلاعات مهندسی، قرار و ملاقات و … قرار می گیرند. مناسب اشخاصی است که میخواهند در کنار بقیه این موارد تاریخ را نیز به صورت فشرده داشته باشند.

لطفا به این مطلب ستاره دهید، این برای ما بسیار مهم است. سپاس از محبتتون
تا کنون ۱ نفر به این مطلب رای داده اند.

👇سفارش هاردباکس های آماده👇

سفارش انواع خدمات چاپی

کارشناس آنلاین | هم اکنون مشاوره رایگان بگیرید | ساعت کاری این بخش 17 - 9

با دریافت مشاوره رایگان از ما، ایده های جذابی در زمینه کارهای چاپی خود بدست آورید.

شاید این سررسید ها رو هم دوست داشته باشید:)

سفارش جعبه آماده به قیمت عمده