پارت چاپ
شعار پارت چاپ
جستجو کردن

آستر بدرقه و نقش آن در تولید سررسید

آستر بدرقه سررسید

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی ...

فهرست مطالب

آستر بدرقه که عمدتاً از این اصطلاح در کتاب استفاده می شود; اکثراً از جنس مقوا بوده و اتصال دهنده کتاب به جلد است. به طور واضح تر در مراحل تولید کتاب به خصوص کتاب های دارای جلد سخت مانند سررسید جلد جداگانه و صفحات داخلی به طور جدا آماده می شوند. درواقع آستر بدرقه مقوایی است که سررسید را به جلد متصل می کند و بسیار حائز اهمیت است. هنگامیکه سررسید یا کتـابی با جـلد سخـت را بـاز می کنیـد; اولین برگه ای که می بینیـد آستر بدرقه هست به نوعی آبروی کار است.

تاثیر کیفیت آستر بدرقه در تولید سررسید

آستر سررسید
آستر بدرقه سررسید | مجتمع چاپ و بسته بندی پارت

از آنجا که آستر بدرقه متصل کننده جلد و صفحات داخلی سررسید می باشد; لذا با در دست گرفتن جلد سررسید, وزن کل صفحات به آن منتقل می شود. همچنین با هر بار باز و بسته شدن جلد, آستر بدرقه نیز باز و بسته می شود. لذا چنانچه آستر بدرقه از کیفیت بالایی برخوردار نباشد, پس از مدتی پاره شده و جلد از صفحات داخلی جدا می گردد. تجربه نشان داده است که جدا شدن جلد از صفحات داخلی در بلند مدت, یکی از بزرگترین دغدغه های سفارش دهندگان در هنگام خرید سررسید است.

آستر بدرقه و زیبایی سررسید:

با باز کردن جلد, اولین چیزی که در مقابل چشم کاربر سررسید قرار می گیرد زیبایی آن است. لذا استفاده از رنگ, طرح و یا کاغذ های زیبا در آن می تواند کمک بسیار زیادی به زیبایی کلی سررسید نماید و نقش آن در زیبایی سررسید غیر قابل انکار می باشد.

انواع آستر بدرقه:

عموما از سه نوع کاغذ برای تولید آستر بدرقه استفاده می شود:

کاغذ تحریر

کاغذ تحریر از رایج‌ترین نوع کاغذ است که برای مصارف مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع کاغذ که در انگلیسی به آن Printing and writing paper می‌گویند; از روزنامه و مجله گرفته تا چاپ کتاب و چاپ سررسید استفاده می‌شود. کاغذ تحریر بر خلاف کاغذ گلاسه دارای سطح بافت‌دار و چند قسمتی است; که باعث می‌شود درحین نگارش یا چاپ, جوهر به راحتی جذب بافت‌ کاغذ شود و کیفیت چاپ و ماندگاری آن افزایش پیدا کند. اصلی‌ترین پارامتر در تعیین کیفیت کاغذ تحریر خمیر استفاده شده‌ برای ساخت آن است. معمولا کاغذی که برای چاپ کتاب و مجله از آن استفاده می‌شود, کاملا سفید است و کاغذ روزنامه و مقواهای نازک, خمیر تیره‌تری دارند. به صورت کلی هرچقدر کاغذ سفیدتر باشد, مرغوبیت و قیمت آن بیشتر است و کاغذهایی که رو به قهوه‌ای شدن می‌روند قیمت و کیفیت پایین دارند.

کاغذ گلاسه

همانطور که اشاره شد, کاغذ تحریر رایج‌ترین و پراستفاده‌ترین کاغذ در دنیا است; که برای چاپ کتاب و روزنامه و مجله و سررسید از آن استفاده می‌شود. ویژگی اصلی این نوع کاغذ قیمت پایین و قابلیت جذب بالای جوهر است; که بهترین گزینه برای چاپ کتاب و محصولات تیراژ بالا است. اما کاغذ گلاسه برای چاپ تصاویر خصوصا تصاویر با رنگ‌های براق و درخشان گزینه مناسبی است; در مواقعی که کیفیت و چاپ و رنگ تصاویر اهمتی زیادی دارد, مثل کاتالوگ و کارت ویزیت و غیره, نمی‌توان از کاغذ تحریر استفاده کرد. کاغذ گلاسه به دلیل سطح صاف و صیقلی‌ای که دارد; گزینه‌ مناسبی برای چاپ عکس‌ها و تصاویر با کیفیت است.

کاغذ فانتزی

این نوع کاغذ در موارد زیر کاربرد دارد:
کادو مخصوص گل و هدیه, صحافی, کارت دعوت, کارت تبریک, تقویم های درجه یک, کتاب های دستی, دفترچه بانک, گواهینامه, لوازم آرایشی و دیگر مصارف بسته بندی کادوی درجه یک.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
تا کنون ۲ نفر به این مطلب رای داده اند.

مشاوره، طراحی، چاپ و تولید انواع سررسید و تقویم رومیزی

کارشناس آنلاین | هم اکنون مشاوره رایگان بگیرید | ساعت کاری این بخش 17 - 9

با دریافت مشاوره رایگان از ما، ایده های جذابی در زمینه چاپ و تولید سررسید های 1403 بدست آورید.

guest
10 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
Scroll to Top